Dok je roming sa Crnom Gorom, BiH, Severnom Makedonijom i Albanijom
ukinut, a sa Grčkom su cene i više nego duplo snižene, razgovori, SMS i internet s Bugarskom, Hrvatskom i Italijom i dalje papreni
Ovogodišnja letnja sezona donela je sjajne vesti građanima Srbije koji planiraju da odmor provedu u susednim zemljama, jer ne samo da je roming u zoni zapadnog Balkana ukinut već će i cene telefoniranja u romingu s Grčkom biti niže od 50 do 90 odsto. Ipak, da štedljivo koriste telefon, ipak će morati turisti koji se odluče da otputuju u Tursku, Sloveniju, Bugarsku, Hrvatsku, Španiju ili recimo Italiju, jer roming tarifnici ka tim državama nisu sniženi.
Naime, onima koji posete zemlje zapadnog Balkana - Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Albaniju i tamo koriste telefonske kartice srpskih operatera, telefoniranje, slanje SMS poruka ili korišćenje interneta obračunavaće se isto kao u nacionalnom saobraćaju, odnosno kao da su u Srbiji.
Ovo pravilo važi od 1. jula, ali je s tim zemljama istovremeno uvedena politika fer korišćenja, koja podrazumeva da će, ukoliko u periodu od četiri meseca dođe do pretežnog ili isključivog korišćenja kartice srpskog operatora u nekoj od navedenih okolnih zemalja, operator opomenuti korisnika. Ukoliko ne postupi po upozorenju, operator ima pravo da naplati naknadu za roming.
S druge strane, sniženjem cena roming tarifa u Grčkoj postignute su znatne ekonomske olakšice za naše građane. Tako su cene poziva, SMS poruka i skidanja podataka niže za 50 do čak 99 odsto, zavisno od usluge i operatera.
- Kako bi cene u romingu u Grčkoj bile kao u nacionalnom saobraćaju, očekujemo da i grčki operateri izađu s nižim veleprodajnim tarifama za usluge koje pružaju. Međutim, zahvaljujući srpskim operaterima, već sada su cene rominga za naše građane znatno snižene, i to od 50 do 90 odsto za dolazne i odlazne pozive, od 48 do 83 odsto za poruke i čak do 99,89 odsto za prenos podataka - saopštila je ovim povodom ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
Ipak, važno je naglasiti da u ostalim inostranim turističkim destinacijama telefoniranje može da vas košta papreno, zbog čega je bitno da obratite pažnju na cenovnik usluga ukoliko idete, na primer, u Tursku, Sloveniju, Bugarsku ili Hrvatsku.
Preskupo može da vas izađe korišćenje mobilnog telefona i interneta u Italiji i Španiji, gde su cene i do 10 puta veće u odnosu na, na primer, susednu Hrvatsku. Kako biste izbegli iznenađenja, pogledajte detaljne cenovnike telefoniranja (odlaznih i dolaznih poziva), slanja SMS poruka i korišćenja interneta iz zemalja u kojima građani Srbije najčešće letuju.
Suzana Trajković