TEROR! ORUŽJEM IDEMO NA SEVER KOSOVA I METOHIJE: Priština ne skriva opasne namere, svim silama želi da sruši sporazum sa NATO
Kosovska vlada otvoreno najavljuje da će uložiti velike napore da odluka Kfora ne bude na snazi kako bi se stvorila mogućnost da KBS bude na celoj teritoriji Kosova. To može dovesti do velikih sukoba, upozoravaju bezbednjaci
Posle usvajanja rezolucije o Srebrenici, Priština je odmah prešla na novi zadatak i već otvoreno preti da će oružjem zagospodariti severom Kosova i Metohije.
Prištinski zvaničnici najavljuju da će svim silama raditi na rušenju sporazuma sa NATO, koji kosovskim oružanim snagama zabranjuje ulazak na sever Kosova i Metohije.
Takvi pokušaji izazvali bi talas nasilja, čije bi se posledice osetile na mnogo širem području, ocenjuju sagovornici Kurira.
Revidiranje odluke
Zamenik kosovskog ministra odbrane Šemsi Silja izjavio je da je jedan od ciljeva ovog ministarstva da "Kosovske bezbednosne snage (KBS) postanu operativne snage za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova". On je rekao da će vlada Aljbina Kurtija poštovati sporazum između bivšeg kosovskog predsednika Hašima Tačija i Kfora iz 2013. godine, dok on važi, ali i da će biti u stalnom kontaktu sa Kforom.
- To je sporazum između Kfora i bivšeg predsednika Hašima Tačija, gde je zapisano da je neko vreme zabranjeno da KBS bude na severu zemlje. Ali o ovom pitanju je premijer Kurti razgovarao sa sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom i sve dok je taj sporazum na snazi, bićemo u kontaktu sa NATO da bi KBS bio u tom delu. Uložićemo velike napore da taj sporazum ne bude na snazi kako bi se stvorila mogućnost da KBS bude na celoj teritoriji Kosova - poručio je Silja, naglasivši da aktuelna kosovska vlada radi kontinuirano na revidiranju ove odluke i da se nada da će ona jednog dana biti ukinuta.
Suluda avantura
Vojnopolitički analitičar Vlade Radulović upozorava za Kurir da je moguće da neko u Prištini pomisli da je došao dan da se oružjem upadne na sever KiM, uprkos stavu Kfora da bez njegovog odobrenja nema ulaska KBS na taj deo pokrajine.
- Poučen iskustvom iz skore prošlosti, ne bih isključio takvu mogućnost. To bi bila suluda i opasna avantura koja bi izazvala talas sukoba i nasilja na severu, sa nesagledivim posledicama. Moguće je, iako je i Stoltenberg nedavno ponovio da nema ništa bez odobrenja Alijanse. Priština u kontinuitetu pokazuje ambicije i namere da zagospodari na celoj teritoriji pokrajine. Međutim, šta god oni hteli, ključnu ulogu ima NATO, odnosno Kfor. Za Srbiju će biti od velike važnosti to što će komandovanje Kforom uskoro preuzeti Mađari. Dobra koordinacija između naše zemlje i Kfora može stvoriti dobar format da se spreče bilo kakvi incidenti - smatra naš sagovornik.
Kurir.rs