MEŠTANI SELA KOD ČAČKA MUKU MUČE BEZ PIJAĆE VODE! Platili priključak na vodovod pre 12 godina, još uvek nemaju ni kapi!
Kada temperature lagano dostižu četrdeseti podeok na termometru, u Srbiji postoje građani koji nemaju vodu. Naime, meštani čačanskog sela Mojsinje godinama se suočavaju sa problemom u vodosnabdavenju, iako su ugovorne obaveze za priključenje na vodosistem Rzav izmirili još 2007. godine.
Miroslav Pavlović, i pored toga što nema zdrave pijaće vode, nema ni onu za tehničku upotrebu. Situaciju, kako kaže, dodatno pogoršavaju tropske vreline.
"Imam nešto malo vode u bunaru, ali to nije dovoljno za kupatila i za stoku, svinje... Oko kuće ništa ne radim, bašta je suva", očajan je Miroslav.
I kod Vojina Jovanovića, koji je još pre 12 godina izmirio sve ugovorne obaveze, situacija je ista iako vodovod prolazi u blizini njegove kuće.
"Prvu ratu sam platio 2007. godine, a poslednju 2009. godine. Od tada čekam i uopšte nema izgleda da će dobiti vodu!", kaže on, koji mora čak u Gornju Trepču da bi se snabdeo sa pijaćom vodom ili da plaća cisternu.
Slično se snalazi i Nada Jovanović, već pet godina burad puni kod komšija.
Predsednik Mesne zajednice Mojsinje navodi da se rešenje ovog gorućeg problema odlaže više od jedne decenije i da mu ne vidi kraj.
"Ljudi su prekinuli da plaćaju, pa su ponovo počeli 2017. i 2018. pa su lagali. Prošle godine sam potpisao sa vodovodom ugovor da se pod hitno uradi voda za crkvu i školu, ta su sredstva uplaćena na njihov račun a oni ništa nisu uradili", kaže predsednik MZ.
Kada je 2018. godine puštena voda u Donju Trepču, izgrađeno je osam kilometara meže i priključeno je 200 potrošača, navodi Zoran Pantović, direktor čačanskog Vodovoda. Po tom modelu treba da se uradi i priključenje na vodosistem Rzav.
"Očekujem da će ove godine tako biti i sa Mojsinjem. Zaključeni ugovori, izrada razvodne mreže i priključenje novih potrošača", navodi on i upozorava da nije Vodovod pravio ugovore sa potrošačima o učešću, a da je u njihovoj nadležnosti garancija kvaliteta i kvantitet vode, priključuje potrošače, a sisteme, cevovode, razvodnu mrežu, rezervoare, nadzorne radove finansira grad Čačak, odnosno građani.
Nadležni u čačanskom vodovodu kažu da MZ Mojsinje i Donja Trepča sa gradom treba da regulišu sistem razvodne mreže, a da je do sada uloženo oko milion evra u sistem vodosnabdevanja (odnosno rezervoar i crpne stanice).
(Kurir.rs)
Bonus video: