Bajdenova administracija započela je velike kadrovske promene. Izaslanik Amerike za ovaj deo sveta ide u diplomatiju, novi ambasador SAD imenovan je za Kosovo, a uskoro stiže novi i u Crnu Goru
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena započinje velike kadrovske promene kada je reč o ljudima zaduženim za zapadni Balkan, saznaje Kurir! Metju Palmer, specijalni izaslanik SAD za zapadni Balkan, najverovatnije više neće biti na toj poziciji. Prema saznanjima našeg lista, Palmer odlazi u diplomatiju, još uvek se ne zna tačno gde, a u opciji su ambasadorska mesta u Ljubljani, Zagrebu ili Nikoziji.
Istovremeno, poziciju američkog ambasadora u Crnoj Gori izgubiće u septembru Džudi Rajzing Rajnke, a na njeno mesto verovatno dolazi Brajan Hojt Ji, nekadašnji zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Aziju. Ovih dana je imenovan novi ambasador SAD na Kosovu - na mesto Filipa Kosneta stiže Džefri M. Hovenijer.
- Promena ambasadora na Kosovu Filipa Kosneta i imenovanje Džefrija M. Hovenijera, koji je došao sa mesta zamenika ambasadora u Turskoj, može da se tumači da je nova Bajdenova administracija bila nezadovoljna njegovim radom i rezultatima. U sklopu toga, vrlo lako može doći i do promena ambasadora u Crnoj Gori i Sarajevu. Očekujem u narednom periodu promene i u Stejt departmentu, smenu Meta Palmera, ali i Frenka Rikera - kaže Jovanović za Kurir.
- Palmer je katastrofalno radio svoj posao, on jednostavno nije dorastao poziciji pomoćnika državnog sekretara i poziciji specijalnog izaslanika za Balkan. Njegov rad je bio uzaludan, nije isporučio nikakve rezultate. Moguće je da ode za ambasadora u Sloveniju, Hrvatsku ili na Kipar. Brajan Hojt Ji figurira kao novi ambasador u Crnoj Gori, i to ne bi bilo iznenađenje, jer on dobro poznaje situaciju na Balkanu - smatra Jovanović.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević ocenjuje za Kurir da će ove promene donete direktniji i agresivniji nastup na liniji spoljnopolitičkih ciljeva Bajdenove administracije.
- Sigurno je da sve te kadrovske promene treba gledati kao promene administracije novog predsednika i sastavljanje nove ekipe. Logično je da u naš region postavljaju ljude koji - imajući u vidu strategiju i ciljeve da se podigne dinamika, posebno o pitanjima Bosne i Kosova - treba da sprovode politiku Bajdenove administracije. To može da znači direktnije i jasnije angažovanje administracije preko Stejt departmenta i sprovođenje ciljeva, odnosno sprovođenje Bajdenove strategije, a ovi će to direktno da rade - navodi Milivojević.