Svakog jula se na podeli žrtva po nacionalnosti vidi licemerje međunarodne zajednice i regiona - o srpskom stradanju u minulom ratu ćute, o bošnjačkom govore, pišu saopštenja i idu na obeležavanje godišnjica
Da svet po nacionalnosti deli žrtve iz sukoba devedesetih, najbolje se vidi tokom jula, kada se već više od dve decenije odvojeno obeležavaju godišnjice stradanja Srba i Bošnjaka.
Tako u Bratuncu, gde je služen pomen za 3.500 ubijenih Srba, juče nije bilo visokih državnih zvaničnika regiona, niti predstavnika diplomatskog kora i međunarodne zajednice, dok su se povodom današnjeg pomena bošnjačkim žrtvama u Srebrenici već oglasili iz EU, a dolazak u Potočare najavili su brojni diplomatski predstavnici u BiH i lideri i zvaničnici pojedinih država regiona.
Lažni mit
I premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je juče u Bratuncu da se sve nastoji podrediti 11. julu 1995. i stradanju Bošnjaka. Kako je naglasio, stradanje srpskog naroda u Podrinju u minulom ratu ostalo je nekažnjeno, dok se Srbima sudi i za komandnu odgovornost.
- Za oko 3.500 srpskih žrtava presuđena je jedna sramotna i ponižavajuća presuda. Zakoljete dete od 12 godina i za to budete osuđeni na 10 godina zatvora. To je malo i za saobraćajnu nesreću - izjavio je Višković.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta kaže za Kurir da je razlog za drastično različite pomene stradalim Srbima i Bošnjacima zapravo činjenica što zapadni centri moći i regionalni lideri zastupaju lažnu i besmislenu tezu da su Srbi glavni krivci za ratove na prostoru bivše Jugoslavije.
- Oni guraju priču da su Srbi agresori i zločinci, a da su Hrvati, Bošnjaci i Albanci žrtve velikosrpske agresije i da su vodili oslobodilačke i odbrambene ratove. Jedna od apsurdnih laži jeste da se u Srebrenici desio genocid. Lažni mit o genocidu u Srebrenici konstantno produbljuje podele i nepoverenje između Srba i Bošnjaka. Zbog toga je važno da Srbija pokrene snažnu političku, diplomatsku i pravnu borbu za istinu o karakteru ratova i stradanju našeg naroda i za uspostavu istih standarda u suđenjima za ratne zločine i poštovanju svih žrtava bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost - ocenio je Linta.
Selektivna pravda
Za predsednika Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savu Štrpca selektivna pravda Haškog tribunala gora je od nepravde, a posledice toga vide se i na pomenutim julskim pomenima.
- Pre nego što je sud osnovan, Srbi su proglašeni krivim za rat i taj sud je samo poslužio da se to verifikuje. Rezultati Haškog tribunala govore da su sva tri cilja, pravda za žrtve, prevencija zločina i utvrđivanje odgovornosti za počinioce, ostala nedostižna. Jednima je bilo dozvoljeno da ubijaju druge i da to ne bude zločin, dok su drugi osuđivani za iste zločine. Zato tvrdim da je selektivna pravda gora od nepravde - naglašava Štrbac za naš list.
Oglasili se
Inače, uoči 11. jula i 26-godišnjice zločina u Srebrenici, šef diplomatije EU Đuzep Borelj i komesar za proširenje Oliver Varhelji izdali su zajedničko saopštenje u kojem su ukazali da u Evropi nema mesta za poricanje genocida. A samo nekoliko dana pošto je Crna Gora usvojila rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici, u Potočare danas dolazi visoka delegacija ove zemlje - osim predsednika Mila Đukanovića, pomenu će prisustvovati i potpredsednik vlade Dritan Abazović.
Kurir.rs