u poseti Austriji

SELAKOVIĆ PORUČIO IZ MAUTHAUZENA: Bez sećanja na žrtve, ni naši životi nemaju smisao

Foto: Kurir

LINC - Ako ne budemo negovali sećanje na naše pretke, njihova žrtva postaje obesmišljena, a naši životi prazni, poručio je danas ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, koji je u Memorijalnom kompleksu Mauthauzen položio vence u spomen na sve srpske žrtve stradale tokom dva svetska rata.

"Izuzetno je važno negovati sećanje na naše pretke, jer ako mi ne budemo negovali sećanje na njih, onda svaka žrtva postaje obesmisljena i bezvredna", ukazao je Selaković.

On je ukazao da se u Gornjem Podunavlju, u Austriji, u okolini Linca, na malom prostoru nalazi nekoliko srpskih stratišta, a samo na tri mesta koja je danas obišao - vojničkom groblju Rajfensdorf, Muathauzen i Ašah, ukupno je pokopano blizu 20.000 Srba, koji su daleko od otadžbine ostavili svoje kosti.

"Za mene je ovo emotivan trenutak, posebno ovde nedaleko od Ašaha, gde je stradalo 6.025 ljudi, od kojih 5.362 Srba, stradao je i moj deda. On je ovde došao sa Zlatibora, udaljenog 1.040 kilometara. Zamislite koliko je njima bilo teško da su toliko daleko od kućnog praga, rodne grude, ovde dovedeni", rekao je Selaković.

Zato ističe da se moramo sećati predaka, koji su svoje živote ugradili u temelj slobodne, samostalne i suverene Srbije, koja danas postoji, uzdiže se i razvija.

"Ako ne budemo cenili njihovu žrtvu, onda su naši životi prazni, samo forma bez smisla i duše", naglasio je ministar.

On je naveo i da od Austrije možemo da naučimo kako se takva mesta održavaju, kako se drži do toga da izgledaju uredno, dobro i da se u njima svaka žrtva, makar i u kamenu jednim brojem, obeleži.

"U Gornjoj Austriji kažu da u Lincu i okolini, koliko Srba ima na zemlji, toliko ih je ovde i sahranjeno. Oko 50.000 Srba je sahranjeno, a danas oko 50.000 Srba ovde žive i rade i predstavljaju sponu Srbije i Austrije”, rekao je Selaković.

Na nama je, ponavlja, da njihovu žrtvu ne zaboravimo, da je spominjemo i da svakim danom živimo u svesti da su oni izginuli da bismo mi danas živeli u slobodnoj Srbiji, koja drži do sebe i ne da na sebe, ali svakome pruža ruku prijateljstva, kako bi u miru gradili bolju budućnost.

Kurir.rs/Tanjug