BRINITE O ZDRAVLJU KODA: Poslušajte savet iskusnog profesionalca i postaćete bolji programer
U programiranju važi deviza da uvek može bolje. Ako želite da postanete bolji programer, u nastavku teksta pročitajte šta misli Majk Luis (Mike Lewis), programer, IT konsultant sa više od tri decenije iskustva u sistemskim analizama.
Ne plašite se promena
Svaki programer s imalo iskustva u industriji nesumnjivo je radio na projektu u kome je kodna baza nesigurna. Sistem je slabo faktorisan i svaka promena kvari drugu nepovezanu stvar. Kad god dodaje novi modul, cilj programera je da što manje menja. Razlog zbog koga su promene toliko stresne jeste to što je sistem lošeg zdravlja. Potreban mu je lekar. U protivnom, njegovo stanje će se pogoršati.
Dakle, već znate šta nije u redu sa vašim sistemom, ali se plašite da nešto uradite po tom pitanju. Plašite se da razbijete jaja, a hoćete omlet. Spretni hirurg je svestan toga da mora da otvori telo da bi izveo operaciju, ali on takođe zna da su rane od rezova privremene i da će zarasti. Krajnji rezultat operacije je vredan inicijalnog bola, a pacijent će po njenom završetku biti u boljem stanju nego što je bio pre operacije.
Ne plašite se svog koda
Zato se ne plašite svog koda. Na kraju krajeva, koga je briga ako se nešto privremeno „pokvari“ dok pomerate stvari u kodu? Parališući strah od promena je upravo ono što je vaš projekat i dovelo u loše stanje. Ulaganje vremena u refaktorisanje višestruko će vam se isplatiti nekoliko puta tokom životnog ciklusa vašeg projekta. Dodatna prednost je to što iskustvo celokupnog tima koji se bavi „bolesnim sistemom“ čini svakog pojedinca stručnjakom koji zna kako sistem treba da funkcioniše.
Uvek budite spremni da se oslobodite delova koji koče
Stoga, primenite znanje umesto da ga zamrznete. Ne treba da praktikujete rad na sistemu koji ne podnosite. Redefinišite interni interfejs, restrukturišite modul, refaktorišite kôd koji ste kopirali i nalepili i pojednostavite svoj dizajn smanjivanjem zavisnosti. Trudite se da polako staru strukturu prebacujete u novu i sve vreme je testirajte. Budite „hirurg“ koji se ne plaši da iseče „bolesne delove“ koda kako bi kreirao prostor za lečenje.
Kreirajte kulturu
Povrh svega, ovakav stav je „zarazan“ i inspirisaće i druge u timu da počnu rad na čišćenju projekata, koji su do sada odlagali. Napravite „higijensku" listu zadataka za koje smatrate da su vredni zarad opšteg napretka projekta. Uverite menadžment da će, uprkos nevidljivim rezultatima, tako smanjiti troškove i ubrzati buduće poduhvate. Nikada nemojte prestajati da se brinete o opštem zdravlju kodova.
Ako želite da se bavite programiranjem na visokom nivou, kratke obuke vam ne mogu pomoći. Potrebno je da provedete godinu dana pod nadzorom iskusnih programera i razvojnih inženjera. Sertifikovana obuka za programera u trajanju od 12 meseci je najbrži način da steknete znanje i veštine potrebne za karijeru u IT industriji.
Promo tekst