Sutra u Briselu nastavak dijaloga Beograda i Prištine od kojeg se očekuju konkretni pomaci. Predsednik Srbije odvojeno s evropskim zvaničnicima Đuzepom Boreljom i Miroslavom Lajčakom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sutra boravi u Briselu povodom nastavka dijaloga na visokom političkom nivou između Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
Osim razgovora s kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem, Vučića očekuje odvojen susret sa visokim predstavnikom EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Đuzepom Boreljom i specijalnim evropskim predstavnikom za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja zapadnog Balkana Miroslavom Lajčakom.
Vučić je pred novi sastanak u Briselu, gde Srbija zahteva primenu dogovora o formiranju Zajednice srpskih opština, najavio da će nastaviti da insistira na očuvanju državnih interesa Srbije, naglasivši da je napredak u dijalogu neophodan, ali i da ne zna da li je moguć.
- Što se Brisela tiče, idemo u najboljoj veri, da razgovaramo i rešavamo konkretne probleme od nestalih lica pa do svega ostalog - poručio je predsednik.
Vraćanje poverenja
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže za Kurir da bi današnji sastanak u Briselu morao biti konstruktivniji od prethodnog.
- Po svemu sudeći, na stolu će biti tri glavne teme. Prva je dogovor o nastavku rada na pronalasku nestalih i otvaranje grobnica. Druga je razrešenje energetskog pitanja o tome ko radi distribuciju struje sa severa KiM u centralnu Srbiju i obratno, a treća se tiče primene sporazuma o Zajednici srpskih opština. Iako je sve ovo već dogovoreno, nažalost, smatra se velikim pomakom što će se o primeni toga razgovarati. To je neophodno da bi se povratilo poverenje u proces dijaloga - ocenjuje naš sagovornik.
Podsetimo, Vučić i Kurti sastali su se poslednji put u Briselu 15. juna. Predsednik Srbije je posle toga rekao da nikad takvom sastanku nije prisustvovao.
- Ovo nije ličilo na dijalog, već na iznošenje ličnih političkih stavova. Nikakve veze sa realnošću i odgovornošću. Čovek (Kurti) došao je da se ne bi dogovarao ni o čemu. Čovek je došao da kaže: "Došao sam da te pitam kada ćeš da priznaš nezavisno Kosovo". Moj odgovor je bio: "Nikad", i onda se on detonirao. Ovo što su radili bio je pokušaj da se okonča dijalog. Oni su verovali da ćemo posle njihovih reči da se naljutimo i napustimo sobu. Naravno da nismo to radili - ispričao je tada Vučić.
Održivo rešenje
Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković izjavio je u intervjuu austrijskog agenciji APA da je dijalog Beograda i Prištine najvažnija tema na putu Srbije u EU i da je uveren da Beograd neće morati da odustane od Kosova za članstvo u Uniji.
- Znate li i za jedan slučaj neke zemlje kandidata koja je morala da uradi nešto slično da postane članica - rekao je Selaković i upitao kako to može biti preduslov za prijem u EU u situaciji kada nemaju sve članice isti stav u vezi s Kosovom.
Kako je naglasio, Kosovo nije južna pokrajina samo prema Ustavu Srbije, već i na osnovu Rezolucije UN 1244.
- Srbija je UN pristupila sa svojim granicama koje uključuju i KiM i mi smo članica UN - podsetio je Selaković i poručio da je Beograd i dalje spreman na kompromisno rešenje sa Prištinom, koje mora biti održivo, primenljivo i prihvatljivo za obe strane.
Upitan za promenu granica kao moguće rešenje, Selaković je odgovorio da nema nijednog rešenja takve vrste na stolu.
- Mislim da to nije dobro rešenje. Ako se granica jednom menja, onda će se to uvek desiti. To nije dobro za region, a ni za nas - poručio je šef srpske diplomatije.
Iz kabineta Aljbina Kurtija su najavili da će Kurti nastaviti da insistira na predlozima koje je predstavio na prvom sastanku, a među kojima su pitanja nestalih lica, potpisivanje mirovnog sporazuma između Kosova i Srbije, uspostavljanje Nacionalnog veća Srba na Kosovu i smena Veljka Odalovića u srpskoj delegaciji za nestale.
Kurir.rs