KAKO LJUDSKO BIĆE MOŽE DA ČINI MONSTRUOZNE ZLOČINE KAO BELIVUKOV KLAN: To je poremećaj, oni ne osećaju krivicu, već zadovoljstvo!
Javnost je videla jezive fotografije zločina za koje se sumnjiči klan Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Kako je moguće da su ljudska bića spremna za ovakva monstruozna sakaćenja, koje poruke stoje iza stravičnih ubistava, odsecanja stopala, ubadanja noževa u leđa?
Na ova pitanja odgovore su dali gosti "Usijanja dana": Darko Obradović sa Instituta za nacionalnu bezbednost i psihoterapeut Zoran Milivojević.
"Država je htela da objavljivanjem fotografija pokaže sa kakvim se izazovom suočila, ali i da je takve zločine zaustavila. Bitno je da društvo bude svesno od čega se brani. Važno je da za ovakva dela niko ne izmakne ruci pravde. Nije uzalud Srbija prva u regionu i 36. na svetu po bezbednosti", počeo je Obradović.
"Ovakvi postupci idu iz osećanja mržnje, a svako je sposoban za mržnju. Ovde je u pitanju poremećaj. Navijači prvo navijaju, pa se tuku s policijom, pa sa suprotnim plemenom i rastu na hijerarhiji, dok ne dođemo dovde. Oni žrtve doživljavaju kao neprijatelje, a žrtve su slične počiniocima. U tom iživljavanju nema milosti, jer da si ti mene uhvatio, radio bi mi isto što ja tebi. Fotografije se šalju kao dokaz šta su uradili, ali i zbog zastrašivanja širih krugova. Oni ne osećaju krivicu kad to rade, možda oseti i zadovoljstvo. To je antisocijalni poremećaj ličnosti. Belivuk je imao tragediju kao dečak, kada mu se otac razneo bombom", podsetio je Milivojević.
"Nasilje je merilo uspostavljanja hijerarhijske strukture. Među kriminalnim grupama širom sveta imate ovakvu brutalnost, jer je to vid kontrole. Sve organizovane kriminalne grupe u jednom trenutku postaju sve nasilnije dok ne postignu kontrolu nad društvom. U Latinskoj Americi imate fenomen 'zarobljene države'. Prošle godine je u Meksiku ubijeno 37.000 ljudi", dodao je Obradović.
"Oni se uglavnom kreću u svojoj subkulturi. Kako je prepoznati? Obični ljudi se trude da izgledaju simpatično. Ovi momci su nabildovani, istetovirani i imaju pogleda predatora. Oni mešaju poštovanje sa strahom".
Pojedinci koji su učestvovali u zločinima su povraćali kada su videli slike iz "kuće strave".
"Vaša ideja je da su povraćali zbog brutalnosti zlodela i pokazali saosećanje, a moja je da su povraćali jer su shvatili da protiv njih postoje jaki dokazi".
"Naša država je dobila međunarodnu pravnu pomoć za dekodiranje Skaj aplikacija, a kasnije je uhapšen vlasnik Skaja, u čije je prostorije upao FBI. Dok je postojao, do Skaja nije mogao svako da dođe, već samo po preporuci i svakom korisniku garantovana je diskrecija, što su kriminalci širom sveta koristili", podsetio je Obradović.
"U takvim grupama postoji paranoja, da li ih neko cinkari. Verujem da zbog te paranoje stradaju i nevini ljudi", kaže Milivojević.
"Dehumanizacija ličnosti uvek prethodi atentatu", zaključio je Obradović.
(Kurir.rs)