ANALIZA STRUČNJAKA Mladićev tim koristiće izveštaj nezavisne međunarodne komisije o Srebrenici
Izveštaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. mogao bi da izmeni stav da se u Srebrenici zaista dogodio genocid. Ipak, afirmisanje istine o Srebrenici nailazi na velike otpore, pre svega politički motivisane, u međunarodnoj zajednici, pa će upotrebna vrednost ovog izveštaja biti tek na dnevnom redu, ocenjuju sagovornici Kurira.
Novi svedoci
U međuvremenu, odbrana Ratka Mladića, koji je pravosnažno osuđen, između ostalog i za genocid u Srebrenici, pažljivo već analizira pomenuti izveštaj i neki njegovi delovi, kako objašnjava sin generala Darko Mladić, mogli bi biti potpora za buduću reviziju presude.
- Komisija je suštinski došla do onoga što je i pozicija odbrane Ratka Mladića. Genocida nije bilo. Nismo bežali od toga da je bilo ratnih zločina, ali težište je bilo da su oni činjeni ne samo mimo generala Mladića već i protiv njega. Odbrana će detaljno analizirati ceo izveštaj i pre svega nas interesuje šta je komisija koristila od izvora. Za reviziju su nam neophodni novi dokumenti, do sada nekorišćeni, i novi svedoci. Moramo da uđemo u fusnote - naglašava Mladić.
Politički razlozi
Advokat Toma Fila ocenjuje da ovaj izveštaj jeste "potpora za afirmisanje istine o Srebrenici, ali da još nije vreme za promenu onog glasnijeg stava, koji dolazi sa Zapada, da je tamo bio genocid".
- Oni pokušavaju da zabrane osporavanje genocida u Srebrenici i da nateraju skupštine evropskih država da donesu zakone da se to kažnjava. Prema tome, politički razlozi dominiraju i zato izveštaj komisije koju je vodio ugledni jevrejski istoričar, najbolji poznavalac Holokausta, ne menja ništa, nažalost. Namera haških tužilaca je bila i ostala da se Srbija kao država ubaci u taj zločin. Oni to nisu uspeli i mi kao država i ne možemo da se u tom smislu branimo pomoću tog izveštaja. A istina, o kojoj i izveštaj govori, jeste da nije postojao plan rukovodstva i države da se tamo ubiju ljudi i očisti teren, a za "Oluju" mi imamo to, imamo transkripte Tuđmana, koji ponavlja onu formulu NDH: "Trećinu Srba pobiti, trećinu proterati, a trećinu pokrstiti" - objašnjava Fila.
Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić 8. juna 2021. osuđen je pravosnažno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovečnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995. Žalbeno veće Haškog tribunala potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Mladić proglašen krivim po deset tačaka optužnice – za učešće u genocidu u Srebrenici, progon, istrebljenje, ubistvo, deportaciju stanovništva, prisilno premeštanje stanovništva, terorisanje stanovništva, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca. Žalbeno veće nije usvojilo žalbu Tužilaštva da Mladić bude proglašen krivim za genocid u šest opština u BiH – Sanski Most, Vlasenica, Foča, Kotor Varoš, Ključ i Prijedor – za šta je prvostepenom presudom bio oslobođen.
Kurir.rs