Prirodne katastrofe i ekstremno vreme postaće sve učestaliji i opasniji, upozorila je Svetska meteorološka organizacija
Planeta kao da je pobesnela, pa poslednje dve nedelje ne prestaju da stižu katastrofalne vesti sa svih strana sveta.
Više od 40 zemalja u Evropi, Severnoj Americi, Aziji i Africi našlo se na udaru prirodnih katastrofa poput toplotnih talasa, požara, poplava, suše...
UPOZORENJE
Sve više je dokaza da je ove klimatske krize izazivalo delovanje ljudi. Upravo zbog toga se očekuje da će ekstremno vreme poput ovih suša, oluja i požara biti sve češće i sve opasnije, upozorila je Svetska meteorološka organizacija.
Poplave koje su pogodile zapadnu Evropu prethodne sedmice bile su najgore u poslednjih 100 godina. Kako se navodi, za dva dana je palo kiše koliko u proseku padne za dva meseca. U Nemačkoj, Holandiji i Belgiji odnele su čak 188 života, a procenjuje se da su samo u pokrajinama Severna Rajna-Vestfalija i Rajna-Palatinat napravile štetu od čak pet milijardi evra.
U ne tako dalekim skandinavskim zemljama nema poplava, ali je problem toplotni talas koji traje više od mesec dana, a temperature na samom severu Starog kontinenta ne padaju ispod 25 stepeni. U Finskoj, na primer, već 25,1 stepen smatra se ekstremno visokom temperaturom.
Situacija je još gora u Rusiji, u Sibiru. Tu je tropski talas pretvorio ovu oblast, inače jednu od najhladnijih na svetu, u pravi pakao. Samo juče besnelo je više od 220 šumskih požara u regionu Jakutija i to na površini od 2.400 hektara, saopštilo je rusko ministarstvo za vanredne situacije.
U Sibiru je došlo do prave vazdušne apokalipse jer u dimu koji se širi ima opasnih čestica i hemikalija poput ozona, benzena i cijanovodonika, javio je Gardijan.
RAZARANJE
Situacija je slična i u Sjedinjenim Američkim Državama, gde požari više od mesec dana blokiraju život u pojedinim delovima zemlje.
Vatrena stihija je najjača u južnom delu Oregona, kao i u Kaliforniji, u kojoj je u toku najgora suša od 800. godine. Dosad je uništila područje od 1.500 kvadratnih kilometara, a evakuisane su hiljade domova. Situacija je opasna i u Nevadi, a požar nazvan Diksi širi se ka istoku.
Jake monsunske kiše izazvale su poplave i klizišta na zapadu Indije i Filipinima. U Indiji su dosad odnele 125 života, a desetine ljudi su zarobljene u poplavljenim zgradama i kućama.
Indijski ekolozi upozorili su da bi klimatske promene i neselektivna izgradnja u priobalnim regionima mogli dovesti do novih katastrofa.
Jake kiše izazvale su haos i u Kini, a u Džengdžou su poplave odnele najmanje 51 život, a desetine se vode kao nestale.
Osim toga, suše trenutno pogađaju Brazil, ali i Madagaskar.
Kurir.rs/A. Ivanović