Vodeći mediji iz Hrvatske - Večernji, Jutarnji list i 24 sata - veliki prostor posvetili iskazima najmonstruoznijih kriminalaca. Optužbe Belivuka i Miljkovića protiv Vučića predstavljene su maltene kao bespogovorna istina
Pojedini hrvatski mediji posvetili su neobično veliku pažnju iskazima najsvirepijih kriminalaca Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, koje su u medije pustili portal Krik i mediji Junajted grupe u vlasništvu Dragana Šolaka. Način na koji su u Jutarnjem listu, Večernjem listu, 24 sata i drugim hrvatskim medijima obrađeni navodni iskazi uhapšenih vođa najokorelijeg kriminalnog klana nameće pitanje o motivima njihovih vlasnika i urednika da ovu temu učine temom dana u svojim glasilima i nametnu je za maltene temu broj jedan u hrvatskoj javnosti. Dakle, ili su naivno naseli na spin Krika i medija Šolakove Junajted grupe, ili su se svesno uključili u front protiv Srbije i njenog predsednika Aleksandra Vučića.
Proizvoljne ocene
Ali krenimo redom. Odmah nakon objavljivanja Belivukovog i Miljkovićevog iskaza u Srbiji navodi ovih kriminalaca osvanuli su i u pomenutim medijima u Hrvatskoj - opširni tekstovi su se pojavili ekspresno i gotovo istovremeno, ali i sa sličnom opremom, u kojima se tvrdnje kriminalaca stavljaju u naslove, i to - bez ograđivanja. Uz to, nijednom rečju se ne pominje da navodi Belivuka i Miljkovića mogu biti lažni, s obzirom na činjenicu da zakon ne kažnjava takvu odbranu osumnjičenima. Uprkos svemu tome, hrvatski mediji ne samo da su preneli iskaze kriminalaca već su i konstatovali da je državni vrh Srbije zbog toga u problemu.
- Srbijanski predsednik Aleksandar Vučić pod sve je većim pritiskom zbog Veljka Belivuka, zvanog Velja Nevolja. Sve mu je manji prostor u kojem se može braniti od tvrdnji da ne samo da je okrutnog vođu navijača Partizana, Grobara, sretao nego i da ga je dobro poznavao, odnosno s njim sarađivao. A to je rezultiralo infiltracijom u državnim strukturama iza koje stoje Belivuk i njegovi saradnici - počinje u komentatorskom stilu Večernji list svoj tekst, koji je gotovo u celosti posvećen navodnim tvrdnjama Belivuka tokom saslušanja u tužilaštvu.
Sa novinarskog stanovišta nije sporno preneti vest, ali sumnju u zle namere budi vrlo mlaka ograda tih medija. Odluka hrvatskih kolega da čitaocima prećute činjenicu da optuženi i osumnjičeni u Srbiji, prema odredbama zakona, imaju pravo i da, bez posledica, lažu u svoju odbranu, dovodi u pitanje njihovu profesionalnost. I blage ograde da „Belivuk tvrdi“, „kako je izjavio“, „kako tvrdi“ prosečnom čitaocu ne znače ništa. Pa čak nijedna rečenica u kojoj se kaže da je teško razlučiti šta je istina, javnost ne može uveriti u to, već naprotiv, vrlo je lako u takvom tekstu dovesti u zabludu svoje čitaoce da je sve što je Belivuk u svojoj izjavi pred tužiocem rekao istina. I to dok još nema reakcije druge strane.
I u kasnijim tekstovima Jutarnji list svojim komentarima i naslovima opravdano budi sumnju u to da mu je informisanje osnovni posao i da nema skrivene namere. Tako u tekstu nakon televizijske emisije piše „da je morbidni Vučić...“, da je iznosio patetične zaključke, zaključuje da je cilj objavljivanja strašnih snimaka „prevenirati stvari“, dok Belivukovu izjavu uopšte ne dovodi u sumnju.
Jednostrano i pristrasno
Očigledna pristrasnost u komentarima autora u tekstu, koji po svojoj formi nije komentar, kao i neobjavljivanje veoma važnih činjenica čitaoce sasvim sigurno vode ka zaključku da je ono što je Belivuk rekao istina, dok ono što tvrdi Vučić nije.
I upravo to ozbiljno dovodi u sumnju profesionalizam i navodi na zaključak da pravi motiv ovakvog „izveštavanja“ nije u interesu građana, već u interesu onih koji bi baš takav zaključak želeli da nametnu.
Analitičar i medijski stručnjak Marko Matić podseća da hrvatski mediji već duže vreme isključivo negativno izveštavaju o stanju u Srbiji:
- Oni svoju netrpeljivost posebno izražavaju prema rukovodstvu naše zemlje. Tako je i sada bilo sasvim očekivano i predvidivo da će iskoristiti Belivukov iskaz za nastavak i intenziviranje kampanje koju vode godinama unazad, a čiji je cilj da se naruši međunarodni ugled i kredibilitet predstavnika vlasti u Srbiji, a time i oslabi pozicija zemlje koju Hrvatska doživljava kao najvećeg rivala u regionu. Sa stanovišta poštovanja standarda novinarske profesije, jasno je da su ovi tekstovi jednostrani, pristrasni i neizbalansirani, što ukazuje da su motivi za njihovo plasiranje isključivo političke, a ne informativne prirode.
Redakcija Kurira
Bonus video: