BEOGRAD - Potpredsednik Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović prisustvovao je danas svečanosti povodom 182 godine od osnivanja vojne sanitetske službe na Vojnomedicinskoj akademiji. Vojno zdravstvo danas je ojačano i za 66 novozaposlenih, kojima je ministar Stefanović uručio rešenja o prijemu u stalni radni odnos. Čestitajući im praznik, on se zahvalio svim pripadnicima vojnog zdravstva na njihovom požrtvovanom radu u prethodnoj godini, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
- Malo je reći hvala za sve što ste vi uradili. Sistem vojnog zdravstva izbrisao je granice šta je moguće, a šta je nemoguće. Za vojno zdravstvo više nema ništa što je nemoguće, dakle sve može da se uradi. Uspeli ste da odgovorite na sve izazove i na one koji su bili tradicionalni i na potpuno novi koji je zahvatio ceo svet, kovid19 – ocenio je ministar Stefanović. On je istakao da su svi ljudi u sistemu vojnog zdravstva, bez obzira na kojoj poziciji, svojim efikasnim i požrtvovanim radom pokazali da su istinski heroji.
Kako je rekao, boriće se za njih, kao što su se pripadnici vojnog zdravstva borili za zdravlje svakog čoveka ove zemlje: Borićemo se da imate bolje plate, borićemo se da imate više opreme i tehnike, da imate bolje uslove rada, a vi samo nastavite da radite kao i do sada. Borite se za živote, borite se za zdravlje ljudi, borite se za svakog čoveka u ovoj zemlji koji kod vas dolazi sa željom da bude zdrav.
Zastupnik načelnika Uprave za vojno zdravstvo pukovnik Radivoje Anđelković podsetio je da je za Dan sanitetske službe određen 30. jul 1839. godine, kada je za štabnog doktora u Glavnom vojnom štabu postavljen doktor Emerih Lindenmajer. - Ta služba, tokom celog postojanja rukovodila je najhumanijom od svih zapovesti - pomozi bližnjem svom. Od tog vremena do danas, u srpskoj vojsci postoji i funkcioniše sanitetska služba i to kao aktivna podrška i obezbeđenje u najtežim situacijama, u osam velikih ratova koje je od tada vodio srpski narod i srpska vojska – naglasio je pukovnik Anđelković.
- Na osnovu objektivnih procena može se zaključiti da sanitetska služba predstavlja dragocen resurs Ministarstva odbrane i Vojske Srbije na unutrašnjem i međunarodnom planu. Aktuelna situacija i rezultati postignuti u borbi sa Kovidom 19 još jednom su pokazali snagu i značaj vojne sanitetske službe za našu državu i narod. Ova borba još nije gotova i pred nama su novi izazovi vezani za sprovođenje vakcinacije stanovništva, kao jedine mere koja sigurno čuva živote ljudi, a ako zatreba i ponovno hvatanje u koštac sa masovnim lečenjem obolelih od Kovida 19 – zaključio je pukovnik Anđelković.
Rešenje o prijemu u stalni radni odnos danas je dobio i medicinski tehničar Marjan Salijević koji ističe da je zahvalan Ministarstvu odbrane i VMA na šansi koju su mu pružili da posle tri godine rada po ugovoru, bude primljen za stalno.
- Presrećan sam zato što sam dobio rešenje za stalno u ovako ozbiljnoj zdravstvenoj ustanovi. Poslednje tri godine radim ovde kao medicinski tehničar, kao vojnik po ugovoru. Ovo je velika šansa koju su mi Ministarstvo odbrane i VMA pružili. Prve dve godine staža radio sam na opštoj hirurgiji u VMA, a poslednjih godinu i po dana radim u kovid centru VMC „Karaburma“, gde sam stekao veliko iskustvo i dosta kolega sa kojima sam postao prijatelj – rekao je Salijević.
Rešenje je danas uručeno i diplomiranoj pravnici Miljani Stamatović, koja ističe da je za nju važno što će se zaposliti u vojnomedicinskoj ustanovi, budući da potiče iz vojničke porodice.
- Radiću u pravnoj službi. To će biti moj prvi posao, tako da sam posebno uzbuđena i zbog toga. Ovo mi jako znači zato što imam malo dete i što sad konačno možemo da planiramo budućnost. Više nema neizvesnosti, tako da je ovo važan dan i za mene i za moju porodicu – poručila je Stamatović. Svečanosti su prisustvovali članovi kolegijuma ministra odbrane i načelnika Generalštaba, kao i pripadnici Uprave za vojno zdravstvo i VMA.
Kurir.rs