JADRANKA JOKSIMOVIĆ U USIJANJU: Kada će Srbija zaista ući EU?
U decembru 2009. Srbija je zvanično podnela zahtev za članstvo u Evropskoj uniji. Tada se očekivalo da će postati njena članica za već pet do sedam godina.
Kada će Srbija zaista ući u EU? Šta su klasteri i zašto je otvaranje prvog naišlo na salvu kritika?
Na ova pitanja večeras u Usijanju odgovara ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović.
-Ranije se obećavalo da će Srbija brzo ući u EU iako nisu postojale realne šanse, ali to se nije desilo i gubilo se poverenje građana u proces evrointegracija, to je proizovelo manje entuzijazma, ali ne samo u Srbiji. Zvanični pregovori su otvoreni tek 2014. godine a jedan od uslova je bio potpisivanje Briselskog sporazuma.
- Takav pristupo je i doveo do unapređenju pregovora, koji je trebao da se da konkretnija metodologija. Ona vi trebala d auključi nosioce odluka u jednoj zemlji u jedan proces. Sad su svih 35 poglavlja svrstani u 6 tematskih klastera, kao grozdovi.
- Bez pozitivnog izveštaja o vladavini prava nemoguće je otvoriti ostale klastere, a izveštaj je bio prilično pozitivan. Ako otvorimo klaster 4 to će dodatno otvoriti fondove namenjene za zelenu traziciju i zaštitu životne sredine.
- Mi smo spremni, rešeni, ne bežimo od naših obaveza zbog novih metodologija.
- Nismo koristili vakcinalnu diplomatiju, naprotiv, radili smo u interesu humanosti.
- Srbija nije zemlja u pridruživanju EU, Srbija je pridružena zemlja, u procesu pristupanja, to je od početka primene SSP-a. Zato je važno biti u procesu, a Severna Makedonija i Albanija nisu još ni ušle u proces pristupanja. IPa fondovi se korise u Srbiji od 2007.
- Inicijativa Otvoreni Balkan ne ide na korist političkih elita, nego na korist građana. To su temeljne vrednosti EU, sloboda kretanja kapitala i ideja, a to nije zamena za evrointegracije.
(Kurir.rs)