Bivša glavna tužiteljka Haškog tribunala do detalja je u memoarima opisala nedela hrvatskog generala tokom akcije „Oluja“ 1995. On je na
kraju ipak izbegao robiju, stradanje Srba ostalo je nekažnjeno...
Hrvatske vojne snage, pod vođstvom generala Ante Gotovine, bile su više nego brutalne tokom akcije „Oluja“ avgusta 1995. godine, kada je iz Hrvatske proterano više od 220.000 Srba, dok je njih 1.877 poginulo i nestalo. Koliko su bila jeziva nedela hrvatskih snaga, možda je najbolje istražila i opisala nekadašnja glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte, koja je svojevremeno u svojim memoarima do detalja iznela šta je sve srpska manjina preživela tokom ratnih sukoba u Hrvatskoj.
Lista zločina
Na listi zločina koja su stavljana na teret Gotovini kao glavnokomandujućem Del Ponteova navodi - proterivanje Srba iz Krajine, progon zbog etničke i verske pripadnosti, deportaciju, prisilno iseljavanje, uništavanje sela i gradova, ubistva, nehumane postupke, okrutan tretman...
Optužnicu protiv Gotovine potpisala je svojevremeno upravo Del Ponteova, on je potom godinama bio u bekstvu, da bi na kraju bio uhapšen na Kanarskim ostrvima u Španiji, gde je uživao u luksuzu. Prvobitno je u Hagu bio osuđen na 24 godine zatvora, ali je u drugostepenom postupku oslobođen i tako se spasao robije za počinjene zločine nad Srbima u Krajini.
Karla del Ponte navodi da je masovni egzodus Srba započeo i pre nego što su vojne snage pod komandom Gotovine 4. avgusta 1995. započele napad na Krajinu.
- Hrvatska artiljerija grantirala je civilna područja. Hrvatske trupe su, navodno, noću ulazile u srpske kuće i pucanjavom i drugim načinima zastrašivanja pretile srpskim civilima koji nisu pobegli. Vojnici su uhvatili nekoliko Srba, ukrcali ih u vozilo i odvezli u zatvorske objekte i prihvatne centre. Vojnici su, navodno, otvorili vatru na grupu srpskih civila u begu. Ljudi su bili prisiljavani da gledaju smaknuća članova svojih porodica. Tela su ležala razbacana po putu. Neke žrtve su, navodno, žive spaljene, neke su umrle od višestrukih ubodnih rana, neke su bačene u bunare, a neke su jednostavno nestale i nikada nisu viđene - navela je Del Ponteova u memoarima „Gospođa tužiteljka“.
Vodovi za podmetanje požara
Podsetila je i da se u optužnici protiv Gotovine navodi da su, nakon što su hrvatske snage savladale srpski vojni otpor, koji je „uglavnom bio minimalan ili ga nije ni bilo“, preduzele mere kako bi se pobrinule da premeštanje Srba iz Krajine bude trajno.
- Hrvatske snage i civili pljačkali su srpske kuće i prodavnice. Hrvatski vodovi za podmetanje požara ostavili su gradove i brojna sela u ruševinama. Na mestima na kojima su srpske i hrvatske kuće stajale jedne do drugih hrvatske su pošteđene, a srpske zapaljene. Stoka je ubijana i živa spaljivana u torovima i štalama. Bunari i vodovod namerno su zagađivani leševima. Do 15. novembra 1995, kada su se operacije čišćenja uglavnom završile, srpska zajednica u južnoj Krajini praktično se zatrla. Hrvatske trupe i civili useljavali su se u veliki broj napuštenih srpskih kuća. Premda je srpskim izbeglicama dato pravo na povratak i povraćanje imovine, uništenje njihove imovine i isprava o njihovom vlasništvu praktično je onemogućilo takve zaštitne mere. Sve je to, navodi se u optužnici, bilo učinjeno snamerom - navela je ona.
DANAS U KURIRU POKLON IZNENAĐENJA I DODATAK STARS! Bikovića napale devojke - Arina i Barbara: Miloš nas je maltretirao
Danas ćete uz Kurir dobiti POKLON IZNENAĐENJA, samo izaberite dnevne novine sa poklonom koji želite. Možete izabrati: novčanik za sitan novac, lopticu za pranje veša, mini-karmin, silikonski nož za mazanje, silikonsku podlogu za sečenje, grickalicu, kesicu za lavandu, silikonsku četkicu za kuvanje, novčanik za dokumenta i kartice i mnoge druge vredne poklone.
Kurir.rs/ Jovan Mladenović Foto: