U letnjem intervjuu za nemačke novine, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen još jednom je zatražila od Vlade SAD da konačno ukine zabranu putovanja koja važi za većinu građana EU. Jer, smatra, zvanično obrazloženje koje je naveo američki predsednik Džozef Bajden, da delta varijantu korona virusa treba držati dalje od SAD, nije baš ubedljivo, piše sajt Dojče Vele.
Naime, prema nadležnoj instituciji SAD za kontrolu zaraza (CDC), visokozarazna varijanta delta sada je odgovorna za najmanje 80 odsto svih infekcija u toj zemlji. Udeo delta varijante u EU je između 50 odsto u Francuskoj i 88 procenata u Danskoj. Stope vakcinacije sada su približno iste na oba kontinenta.
„Epidemiološka situacija u SAD i u EU danas je vrlo slična“, rekla je predsednica Komisije EU. „Insistiramo na tome da za putnike u oba smera postoje slična pravila. (...) Evropska unija je još u junu ukinula ograničenja ulaska za građane SAD. Moramo da rešimo problem što je pre moguće. To se ne sme odužiti još nedeljama.“
Ursula fon der Lajen: Insistiramo na tome da za putnike u oba smera postoje slična pravila, piše DW.
Turisti iz SAD, čak i oni koji nisu vakcinisani, sa negativnim PCR testom, od juna mogu da uđu u većinu zemalja EU. Posebno su na tome insistirale južne države EU, sa visokim procentom turista iz te zemlje. Dakle, iako je građanima SAD ovog leta dozvoljeno da putuju u Italiju, Grčku i Španiju, suprotan smer je i dalje blokiran.
Džozef Biden upravo je produžio zabranu ulaska za građane šengenskog prostora koju je 13. marta 2020. uveo američki predsednik Donald Tramp. Zabrana se ne odnosi samo na turiste, već i na poslovne ljude. Izuzete su samo porodične posete za najuže članove - supružnike, roditelje ili decu.
Tokom posete SAD sredinom jula, kancelarka Angela Merkel lično se zalagala za to da putovanja u SAD budu ponovo moguća. Bilo je pozitivnih signala iz Bele kuće, ali ništa se nije dogodilo.
Merkel sa Bajdenom 15. jula u Vašingtonu: ne pomaže ni razgovor u četri oka
Evropska komisija posebno je kritična prema nejednakom tretmanu građana EU, jer se ograničenja putovanja odnose samo na putnike iz takozvanih „zemalja Šengena“. Evropska unija navodi da Hrvatska, Kipar i Irska ne pripadaju šengenskom prostoru. Bugarska i Rumunija takođe nisu punopravne članice. Norveška, Island, Lihtenštajn i Švajcarska, koje su članice Šengena, ali nisu zemlje EU, takođe su pogođene zabranom putovanja, kao i Irska, i bivša članica EU Velika Britanija. Praktično, to znači da svako ko je u Hrvatskoj, Bugarskoj ili Rumuniji boravio 14 dana – može da putuje u SAD.
Prema informacijama iz CDC, pored Šengenskog prostora, SAD su na crvenu listu stavile Kinu, Indiju, Brazil, Iran, Južnu Afriku, Severnu Irsku i Veliku Britaniju.
U principu, ulazak u SAD moguć je iz svih drugih zemalja u svetu uz dokaz o vakcinaciji ili sa negativnim testom. Uz to, naravno, i dalje važe propisi o vizama. To se odnosi i na Srbiju i Bosnu i Hercegeovinu.
„Državljani Srbije mogu da uđu u SAD. Međutim, u SAD ne mogu da uđu ona lica koja su tokom prethodnih 14 dana boravili u NR Kini (osim Hong Konga i Makaoa), Iranu, 26 zemalja Šengen zone, Velikoj Britaniji i Brazilu. Pod boravkom se smatra i tranzitiranje kroz međunarodnu zonu“, piše na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Američki turisti od juna ponovo smeju u EU, recimo u Veneciju
Vazdušni saobraćaj je i dalje drastično smanjen.
Međunarodno vazduhoplovno udruženje IATA zatražilo je od Vlade SAD da olakša putovanja iz EU. Predsedavajući IATA Vili Valš rekao je u Ženevi da je rizik od infekcije pri prevozu vakcinisanih putnika izuzetno nizak. „Obim transatlantskih letova smanjio se na 25 odsto u odnosu na vreme pre korone“, saopštila je IATA.
Poslednja zvanična izjava Bele kuće o mogućem ublažavanju zabrane putovanja data je krajem jula. Džen Psaki, portparolka predsednika Bajdena, prokomentarisala je samo razgovore u jednoj radnoj grupi: „Tamo se diskutuje o brojnim temama i redovno obaveštavaju predsednika, ali se oslanjamo na savete medicinskih radnika i stručnjaka kako bismo odredili kada se mogu izvršiti promene.“
Ambasador EU u Vašingtonu Stavros Lambrinidis pokušava da izvrši pritisak i traži da mere korone budu recipročne. „Naše ekonomije i naši narodi su veoma povezani. Stope vakcinacije su među najvećim u svetu", rekao je Lambrinidis u Vašingtonu. Zato se i druga strana Atlantika mora ponovo otvoriti. To bi ekonomiji dalo odlučujuće impulse, rekao je diplomata EU.
Kao poslednje rešenje ostaje da se EU ponovo zatvori prema SAD, zbog nedostatka reciprociteta. To trenutno važi za putovanja u Kinu iz Evropske unije.
Kurir.rs/DW