OBELEŽENA 107. GODIŠNJICA CERSKE BITKE U TEKERIŠU: Sloboda je najveća dužnost i obaveza

T.Ilić

U Spomen-kompleksu u Tekerišu, kod Loznice, održana je državna ceremonija obeležavanja 107. godišnjice Cerske bitke, prve srpske i savezničke pobede u Velikom ratu.

Uz visoke državne i vojne počasti danas su posle obavljenog verskog obreda na spomenik cerskim junacima vence položili predstavnici Vlade Srbije, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Mačvanskog upravnog okruga, gradova Loznice, Šapca i Bijeljine opštine Krupanj, kao i delegacije diplomatskog kora, brojnih udruženja i građana opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

T. Ilić 
foto: T. Ilić

U ime srpske Vlade govorila je Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja, koja je rekla da je ‘’upravo odavde sa planine Cer, na Gučevu i Mačkovom kamenu, srpska vojska, uz prisustvu najviših oficira u prvim redovima, i kralja Petra i njegovih sinova, počela da ispisuje slavne stranice srpske vojne istorije’’.

T. Ilić 
foto: T. Ilić

Njihova hrabrost i ljubav prema Srbiji ostale su zabeležene u srpskim pesmama, a njihova vojnička veština izučava se na vojnim akademijama širom sveta kao remek delo strategijski izveden vojne operacije i najsvetliji primer junaštva, herojstva i patriotizma, istakla je ona.

T. Ilić 
foto: T. Ilić

- Zato i mi danas poručujemo da su dela naših predaka besmrtna. Danas, sa ovog mesta, gde su sahranjeni srpski vojnici, poručujemo da se prošlost ne zaboravi, a da se herojski podvizi cerskih junaka zauvek pamte. To je naše nasleđe i ponos. Današnja Srbija je isto toliko hrabra i posvećena slobodarskim idejama i očuvanju državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Okrenuvši se budućnosti, s ponosom se sećajući naši predaka, mi, potomci velikih junaka, živimo u zemlji u kojoj je reč sloboda najveća dužnost i obaveza - kazala je Kisić Tepavčević.

Vidoje Petrović, gradonačelnik Loznice, podsetio je da je 19. avgusta pre 107 godina završena Cerska bitka, koja nas seća na vojnike stradali na obe strane,’’ali sve više za nas u Jadru, to je dan sećanja i na stradale civile’’. Kako je kazao, ‘’ne poštujući ni Ženevsku konvenciju, ni Hašku deklaraciju, Austrougarska vojska je masovno ubijala i srpske zarobljenike i ranjenike u Gornjoj Badanji, Jarebicama, Koreniti, Dobriću, Grušiću, Maovi, Zavlaci, Iverku... Iskazana je velika svirepost u danima koji su prethodili Preobraženju na leto 1914.’’.

T. Ilić 
foto: T. Ilić

- Ovaj veliki datum istorije podjednako je značajan kao i 15. septembar 1918. kada se u Velikom ratu dogodio proboj Solunskog fronta, ili 11. novembar koji se opravdano obeležava kao Dan primirja. Mi u Loznici, naša država i vlada, svetkujemo i Cersku i Gučevsku bitku kao antiratne dane, a ne kao dane trijumfa nad poniženim protivnikom. Ova naša saborovanja zapravo su zalog za osudu svakog rata ili dani pogleda u budućnost bez rata. Mi smo danas rekli da se zna ko je žrtva, a ko je agresor. Nešto više od jednog veka nije dovoljno vreme da bismo zaboravili ko je rat započeo i ko je rat vodio. Žrtve srpskog naroda zaslužuju najviše počasti. Ako mi to ovde u Jadru ne budemo pamtili, ko će onda to pamtiti – reako je Petrović.

Cerska bitka započela je u noći između 15. i 16, a završila se srpskom pobedom 19. avgusta i vođena je u sklopu Cerske operacije, avgusta 1914. Spomenik u Tekerišu podignut je na Vidovdan 1928. na mestu gde su vođene borbe koje su odlučile ishod Cerske bitke,a svečano ga je otkrio Kralj Aleksandar I Karađorđević.

Inače, državnu ceremoniju u Tekerišu organizovali su Vlada Republike Srbije - Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, Grad Loznica i Centar za kulturu ‘’Vuk Karadžić’’ Loznica. Ministarka Kisić Tepavčević posetila je i Muzej Cerske bitke gde je u knjigu utisaka zapisala:

- Srbija će zauvek pamtiti vašu hrabrost!

(Kurir.rs/T.Ilić)