Istraživali smo kako će se nova migrantska kriza odraziti
Hoće li, bežeći od talibana, izbeglice iz Avganistana završiti i u Srbiji? Posle 2015, kada je Evropu zadesio jedan od najvećih talasa migranata sa Bliskog Istoka, koji nije zaobišao ni našu zemlju, verovatno je da bi slično moglo da se desi i sada. Istraživali smo, da li Evropi preti nova migrantska kriza, ali i kako će se ona odraziti i na Srbiju?
Jednu migrantsku krizu Evropa je preživela, druga joj "kuca na vrata", a na tom putu Srbija je tranzitna zemlja. Za novi talas se uveliko sprema, ali teret neće moći da podnese sama.
- Ono što je sasvim sigurno je to da u Srbiji postoji sistem, postoji uspostavljen sistem za prihvat i za urgentni prihvat i ne samo to, nego u Srbiji se migranti vakcinišu, deca idu u školu, znači ceo sistem je razrađen, ali ono što često ne treba zaboraviti Srbija nije izazvala migrantsku krizu niti migrantske pokrete i Srbija nije sama niti može da bude sama u toj priči - rekla je Svetlana Palić, Komesarijat za izbeglice i raseljena lica.
Osim usamljenih incidenata, građani kažu da nisu imali većih neprijatnosti sa migrantima, a uvereni su da nas čeka još veći priliv nego ranije.
Sa novim talasom migranata dovodi se u pitanje i nacionalna i međunardona bezbednost pod izgovorom zaštite od terorizma. Ipak ne treba se preterano plašiti, smatraju stručnjaci.
- Iz Avganista ne beže ljudi koji su teroristi, već koji beže od Talibana i Al Kaide, prema tome ne treba strepiti previše, jer kažem, mogućnost infiltracije uvek postoji, reč je o vrlo malim brojevima, bila i ostala, ali pažnja mora biti maksimalna - rekao je Dragan Simeunović, stručnjak za bezbednost pri Evropskoj komisiji.
A koliki će broj migranata stići do Srbije na putu ka Evropi zavisi isključivo od represije talibana.
Kurir.rs / M.L.
Bonus video: