AMERI IH PUSTILI IZ GVANTANAMA, ONI IM SE REVANŠIRALI U AVGANISTANU: Stotine islamista su po puštanju iz zatvora ponovo aktivni!
Više od 200 bivših zatvorenika Gvantanamo Beja koji su pušteni vratili su se terorizmu - 151 je još uvek na slobodi.
U izveštaju Kancelarije za nacionalnu obaveštajnu službu sa datuma 18. decembra 2020. ističe se da se 229 bivših zatvorenika iz Gvantanama ponovo uključilo u terorističke akcije i ubijanje Amerikanaca.
Podaci uključeni u izveštaj pokazuju da je za 125 bivših zatvorenika potvrđeno da su se ponovo uključili u teroristička dela od puštanja na slobodu, dok se za dodatnih 104 trenutno sumnja da su se ponovo uključili.
Međutim, sa 151 još na slobodi, to znači da 66 odsto onih ponovo zatvorenih bivših zatvorenika nije ponovo zarobljeno, prenosi Dejli Mejl.
Bivši predsednik Tramp potpisao je izvršnu naredbu dok je još bio na funkciji kako bi zaliv Gvantanamo ostao otvoren.
Nakon preuzimanja dužnosti, predsednik Bajden je u međuvremenu poništio Trampovo naređenje, s ciljem trajnog zatvaranja objekta sa sedištem na Kubi.
"Na osnovu trendova identifikovanih u proteklih 17 godina, procjenjujemo da će neki zatočenici koji su trenutno u GTMO -u nastojati da se nakon premeštanja ponovo uključe u terorističke ili pobunjeničke aktivnosti", kaže se u jednoj proceni u izveštaju.
"Transferi u zemlje sa stalnim sukobima i unutrašnjom nestabilnošću, kao i regrutovanje pobunjeničkih i terorističkih organizacija mogli bi predstavljati povećan rizik od ponovnog angažovanja".
"Iako je sprovođenje uslova premeštanja verovatno mnoge bivše zatvorenike odvratilo od ponovnog angažmana, neki zatočenici odlučni u namjeri da se ponovo angažuju imali su i učiniće to bez obzira na uslove premještanja, iako po nižoj stopi nego da su prebačeni bez uslova".
Nisu svi bivši zatvorenici za koje se veruje da su se ponovo uključili u terorizam još uvek na slobodi, veruje se da je 41 umrlo, dok je još 37 sada u stranom pritvoru.
Među ponovo angažovanim bivšim zatvorenicima u Gvantanamu je Abdula Gulam Rasul, koji je postao komandant operacija talibana na jugu Avganistana nakon oslobađanja 2007. godine.
Krivica za porast broja napada protiv američkih trupa u Avganistanu prebačena je na njega. Golam Ruhani je još jedna osoba koja se od oslobođenja vratila terorizmu.
Bradati fanatik bio je među grupom boraca sa oružjem koji su u nedelju priredili slavljeničku konferenciju za štampu samo nekoliko sati nakon što je predsjednik Ašraf Gani pobegao iz svoje zemlje usred haotičnih scena.
Stručnjaci su ga identifikovali kao bivšeg zatočenika u Gvantanamo, kojeg su američki zvaničnici optužili da je dugogodišnji agent obezbeđenja talibanskog Ministarstva obaveštajnih službi, koji je u bliskim porodičnim vezama sa visokim zvaničnicima.
Ruhani je u nedjelju za Al Džaziru otkrio da je sedam godina bio zatvoren u kubanskom vojnom zatvoru koji je osnovan pre gotovo dve decenije kako bi u kaveze stavio najopasnije svetske teroriste.
Dokumenti Stejt Departmenta u koje je Dejli Mejl potvrđuju da je Ruhani - zatvorenik broj 3 - bio jedan od prvih zatvorenika u zalivu Gvantanamo, ali beleže da je tamo proveo pet godina, od 2002. do 2007. godine.
Dokumenti takođe otkrivaju da je Ruhani osigurao svoju konačnu slobodu rekavši administrativnom odboru za reviziju da je "običan trgovac" koji je "pomagao Amerikancima".
Uprkos tome što je ocenjen kao srednja bezbednosna pretnja, u dokumentu iz marta 2007. kaže se da je Ruhani nastavio da insistira da nikada nije čuo za Al-Kaidu pre 11. septembra i da se samo pridružio Talibanima kao "nužno za preživljavanje".
Tvrdio je da je njegova "jedina želja" da se vrati u Avganistan i "pomogne svom ocu, koji je bolestan, u upravljanju prodavnicom u Kabulu."
Još jedna visokopozicionirana talibanska ličnost koja je prethodno puštena iz Gvantanama je Mula Zakir, koji je pušten u Avganistan još 2007. godine.
Od povratka u zemlju postao je jedan od najviših talibanskih vojnih načelnika.
Još jedan visoki pripadnik talibana koji je pušten iz zaliva Gvantanamo je Kairulh Kairkva.
Međutim, nakon što je pušten iz zatvora 2014. godine, tokom mandata predsednika Obame, Khairkhva je postao mozak iza preuzimanja Kabula od strane talibana.
Bio je jedan od pet talibanskih komandanata koje je Obama pustio iz logora na obali Kube u zamenu za američkog vojnika Bouva Bergdala.
Bivši predsednik garantovao je američkom narodu da će takozvana talibanska petorka biti poslata u Katar i nesposobna da nanese bilo kakvu štetu u Avganistanu.
Međutim, ranije ove godine Kairkva je na kraju posredovao u uslovima povlačenja trupa uprkos obaveštajnim izveštajima koji su poslati Obami i Bajdenu nakon njegovog oslobađanja, navodi Njujork Post.
Oslobođena talibanska petorka zaista je poslana u Katar, ali su jednostavno iskoristili svoje izgnanstvo za daljinski formiranje režima.
Dok je razgovarao sa izaslanikom predsednika Bajdena u Avganistanu, Zalmajem Halilzadom, početkom ove godine, Kairkva je rekao: 'Počeo sam džihad da uklonim strane snage iz svoje zemlje i uspostavim islamsku vladu, a džihad će se nastaviti sve dok taj cilj ne postignemo političkim dogovorom.'
Kurir.rs