Nastavnici istorije imali su obuku o korišćenju arhive Haškog tribunala za pisanje budućih knjiga. Stručna javnost upozorava da je ovo pokušaj stvaranja nove istorije
U Beogradu je prošle subote održana radionica za nastavnike istorije iz Srbije o korišćenju arhive Haškog tribunala i Mehanizma za krivične sudove s ciljem kreiranja nastavnih materijala. Radionicu je organizovao upravo Međunarodni rezidulani mehanizam za krivične sudove, koji je pravni naslednik Haškog tribunala, i Udruženja za društvenu istoriju Euroklio.
Ako se uzme u obzir činjenica da je Tribunal u gotovo svim slučajevima ratnih zločina na prostoru bivše SFRJ osudio Srbe, dok za zločine počinjene nad srpskim stanovništvom skoro da niko nije odgovarao - bilo da je reč o prostoru Hrvatske, BiH ili Kosova - opravdana je bojazan šta će tačno u budućnosti učiti deca u našoj zemlji.
Prema rečima sagovornika Kurira, ovo je pokušaj stvaranja "nove istorije", odnosno nastavak propagande da su Srbi krivi za sve.
Advokat Toma Fila, koji je branio nekoliko optuženih pred Tribunalom, kaže da je ideja ovoga vrlo jasna - ono što nije uspeo Tribunal sa svojim presudama, sada se ulazi u drugu fazu - donošenje zakona u regionu kojim treba da ubede svet da su Srbi krivi i stvaranje nove istorije.
- Ovo bi bio pokušaj da se nametne istorija onako kako oni hoće da je vide, pre svega SAD. Ovo neće ući u knjige poštenih profesora, verujem da neće da zaživi u Srbiji, a kod drugih... Država treba da se pobrine oko toga, da ide svuda i objašnjava. Ovo je borba - kaže Fila za Kurir.
Vremenska distanca
Istoričar Čedomir Antić iz Naprednog kluba navodi da je ovde reč o jednom propagandnom potezu koji ima za cilj da građanima Srbije stavi do znanja da će Haški tribunal i dalje neposredno, voljom svojih političkih vlasnika i finansijera, uticati na njihove živote i državu.
Ljiljana Raković, nastavnik istorije u Zemunskoj gimnaziji, koja je zajedno sa akademikom Ljubodragom Dimićem pisala udžbenik istorije za 8. razred, kaže da je država odobrila devet udžbenika za ovaj razred i da je u svakom na drugačiji način obrađen raspad SFRJ. Za događaje iz neposredne prošlosti, kaže ona, potrebna je vremenska distanca.
- Ovo što se događa danas još uvek nije postalo istorija, jer nije prošla ni vremenska distanca, niti su poznati uzroci određenih događaja, jer nam dokumenta nisu dostupna. Kako možete da objasnite slučaj Račak, ili Markale, ili Srebrenicu ukoliko ni međunarodna stručna javnost o tome još uvek nije donela svoj istorijski sud.
Katarina Blagović/ Kurir.rs
DANAS JE VELIKA GOSPOJINA Dnevne novine Kurir čitaocima poklanjaju ikonu USPENJE PRESVETE BOGORODICE sa zlatotiskom i molitvom
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Veliku Gospojinu, jedan od najvećih hrišćanskih praznika posvećen vaznesenju presvete Bogorodice. Tim povodom, danas ćete uz dnevne novine Kurir dobiti na poklon ikonu USPENIJE PRESVETE BOGORODICE sa zlatotiskom i molitvom.
Predanje kaže da je Bogorodica živela 60 godina, prema nekim izvorima 72, da je nadživela svoga sina i kao svedok mnogih slavnih događanja, nastavila njegovu misiju.
Kako prazniku prethodi dvonedeljni post, 28. avgusta posebno žene idu na pričest jer se ovaj dan se smatra praznikom majki i dece.