Želimo ista prava, želimo žene u vladi, desetine žena protestovalo je na ulicama Kabula tražeći svoja prava.
Pre nekoliko dana talibani su objavili sastav nove vlade, u njoj nema žena, a ukinuli su i ministarstvo za pitanja žena.
-To ne možemo da prihvatimo, zato smo izašle na ulicu, rekla je Sara (promenjeno ime) za BBC. To su bile druge demonstracije u kojima je ona učestvovala u nekoliko proteklih nedelja.
-Mi smo protestovale mirno. Onda sam videla 4,5 automobila sa oko 10 talibana u svakom od njih kako nas prate, rekla je Džija (promenjeno ime).
Žene su rekle da su bile zaustavljene, udarane bičevima i da su ih tukli palicama koje emituju elektro-šokove.
Aneliz Borges, dopisnica Juronjuza, rekla je da su njenog kolegu iz Avganistana talibani u sredu držali pritvorenog više od tri sata, jer su pitali talibane za dozvolu da snimaju proteste.
- Više puta je dobio šamar. Oduzeli su mu telefon i novčanik, ispričala je ona.
BBC je takođe pričao sa avganistanskim novinarem koji je pritvoren zbog snimanja protesta u Kabulu u utorak.
-Uhapsili su mnoge demonstrante i novinare. Uzeli su mi telefon, mikrofon i drugu opremu. Neprestano su me udarali rukama i knjigama. Rekao sam im da sam novinar, ali oni nisu hteli da me slušaju. Video sam kako tuku druge, oni su izbrisali sve moje video zapise, rekao je on.
-Na displeju mog telefona je fotografija muškarca i žene kako se grle. Ovo je zaista naljutilo talibanskog komandanta koji me snažno udario po licu, dodao je.
Uzimajući u obzir napade na demonstrante i novinare, Misija Ujedinjenih nacija za pomoć u Avganistanu rekla je da "de fakto vlasti imaju obavezu da štite prava svih Avganistanaca bez nasilja".
Talibani su zabranili proteste. Rekli su da demonstranti moraju da doniju dozvolu od Ministarstva pravde, a zatim se službama bezbednosti mora dati informacija o lokaciji i vremenu protesta, pa čak i o transparentima i parolama koje će se koristiti.
Za Džiju i Saru traženje njihovih prava će sada biti još teže.
Kurir.rs