U Srbiji postoji oko 700.000 ljudi koji žive sa dijabetesom. Pretpostavlja se da u stanju preddijabetesa živi još oko milion ljudi. Zbog toga je pokrenut projekat "Otvori plavi krug" sa istoimenom aplikacijom koja meri pređene korake u humanitarne svrhe.
Na taj način se prikupljaju donacije za unapređenje uslova za prevenciju i suzbijanje gojaznosti i dijabetesa, bolesti koja je opaka, ali sa kojom se živi.
To najbolje zna Angleina Ignjatović, učiteljica u penziji.
"Dijabetičar sam nekih 12 godina sa dijebetesom može da se dostigne velika starost. Jeste opaka bolest, svakodnevno morate da mislite ne o bolesti, nego o sebi, i od toga zavisi kolikim ćete kvalitetom života živeti", navodi ona.
Đorđe Branković iz Udruženja Krug dvojke Srbije otkriva da on živi bolje od kad ima dijabetes.
"Ranije sam živeo onako opušteno ali sad vodim više računa. Ceo život se borim sa kilažom u nekom trenutku manje ili više, ali vrednosti su mi normalne, i mogu da kažem da svaki dijabetičar može živeti normalno", kaže on.
Teodora Beljić Živković, endokrinolog ističe da je dijabetes doživotno progresivno oboljenje.
"Ali sve zavisi u kom momentu je neko saznao da ima dijabetes, tek tada on može da se vrati u stanje pre dijabetesa i možda ga čak izgubiti. Svaka fizička aktivnost može da se koristi i zato svima kažem ako imaš tip 2 mora da se smanji obim stomaka, a to se može jedino kroz fizičku aktivnost", navodi dr Beljić Živković.
(Kurir.rs)
Bonus video: