grmelo na poligonima

RATNE IGRE RUSIJE I BELORUSIJE NA GRANICI NATO I EU: Vojna vežba ZAPAD 2021 uznemirila Baltik, Poljsku i Ukrajinu VIDEO

Foto: Printscreen Twitter Ministarstvo odbrane Rusije

Rusija i Belorusija započele su stratešku vežbu "Zapad 2021" na četiri poligona u Belorusiji i devet u Ruskoj federaciji. Na vojnoj vežbi "Zapad 2021" učestvuje 200.000 vojnika što neke članice NATO pakta ne mogu ni zajedno da skupe. U prvoj fazi vežbe od 10. septembra učestvuje 12.800 vojnika iključujući tu 2.500 ruskih vojnika i 50 iz Kazahstana.

Inače vojna vežba "Zapad 2021" poslednji put održana je bila 2017. a posle četiri godine, pokrenuta je ponovo. Interesantno je i to da će u drugoj fazi vežbe koja će se odvijati na poligonima u Rusiji učestvovati i snage Jermenije, Kazahstana, Indije, Kirgistana, Mongolije, i Šri Lanke, dok će Kina, Vijetnam, Mjanmar, Pakistan i Uzbekistan poslati posmatrače.

Manevri "Zapad 2021" zamišljeni su na scenariju krize koji je povezan sa "sve većim aktivnostima ilegalnih oružanih grupa, separatističkih i međunarodnih terorističkih organizacija koje su dobili snažnu spoljnu podršku . Takođe cilj vežbe, pre svega ruske vojske biće testiranje operativne spremnosti komande vojske Ruske federacije u slučaju "velikog sukoba". Sa kim to zvanično nije saopšteno, ali nezvanično svi fingiraju da je to u pitanju NATO.

Osim 200.000 vojnika na vežbi učestvuje i 760 tenkova i borbenih vozila pešadije, 80 ratnih aviona i helikoptera i 15 brodova ratne mornarice, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

Komšije kao što su Ukrajina i članice NATO -a Poljska i Litvanija kažu da tako velike vežbe tako blizu njihovih granica rizikuju da budu provokativne. Predsednik Vladimir Putin negirao je da su vežbe usmerene protiv bilo koje strane sile i kaže da su razumne s obzirom na pojačanu aktivnost NATO -a u blizini ruskih granica i granica njenih saveznika.

Manevri "Zapad 2021" se održavaju svake četiri godine, ali ovogodišnja vežba viđena je i kao poseban signal podrške Rusije Belorusiji i njenom lideru Aleksandru Lukašenku, koga Zapad oštro kritikuje zbog represije prema liderima i pristalicama opozicije.

Inače Zapad smatra da Rusija vidi Belorusiju kao strateški važnu tampon zonu koja je štiti direktno od Zapada. Rusija je pomogla Lukašenkovu vlast kreditima i političkom podrškom, dok je on kako tvrdi EU gušio silom narodni ustanak.

Do sad su održane tri vojne vežbe "Zapad 2009", Zapad 2013" i Zapad "2017", Medijski popraćena najviše je bila vojna vežba "Zapad 2017", dok je "Zapad 2009" došla u trenutku kada je Rusija utvrdila samopouzdanje posle kratkotrajnog sukoba sa Gruzijom u avgustu 2008.

Kurir.rs/A.Mlakar