BILA UBOGA SIROTINJA, SA SVOJIH 10 PRSTIJU JE NAPRAVILA IMPERIJU: Postala je BOGATA, a onda je NESTALA i niko ne zna gde je!
U jednom trenutku je Vejong "Vitni" Duan bila ikona kineskog sna. Odrasla u potpunom siromaštvu, sa svojih deset prstiju uspela je da od sebe napravi milijarderku. Postala je najveći ženski preduzetnik u Kini. Živela je san, a onda je 5. septembra 2017. godine netragom nestala. Imala je 50 godina i jednostavno je propala u zemlju. Poslednju put viđena je na ulicama Pekinga.
Njen bivši muž Dezmond Šam izdao je knjigu "Crveni rulet" u kojoj objašnjava slučaj svoje žene.
- Poslednji put viđena je kod naših kancelarija u okviru projekta Genesis Beijing. Bio je to naš zajednički građevinski poduhvat, vredan dve i po milijarde dolara. Vitni je iza sebe imala još gomilu takvih projekata. A onda je odjendom nestala - kaže Šam.
Priča o njenom nestanku pokazuje koliko je pipavo biti preduzetnik u Kini, koja, iako je ogromna, ne dozvoljava preveliko bogaćenje osim ukoliko niste u dodiru sa "pravim ljudima". A čak i kad mislite da ste u zaštiti "pravih ljudi", može se ispostaviti da oni baš i nisu toliko pravi.
Vitni je poticala iz izuzetno siromašne porodice. Njena majka nosila je Vitni u stomaku kada je pobegla od nasilnog muža i preudala se. Nastavili su život u bedi. Vitni nije uspela da se upiše na fakultet iz prvog puta. Ipak, majka je uspela da je upiše na mašinsku višu školu, u nameri da ćerku osposobi da popravlja automobile. Vitni se nije mirila sa takvom sudbinom. Nastavila je da se sprema za upis na sledeću godinu i upisala je željeni politehnički fakultet. Završila je među najboljima u generaciji i prigrlila zapadnjačku verziju svog imena.
Karijera joj je brzo napredovala, a onda je brzo usvajala lekcije. Najvažnija je bla da, kako bi se uzverala na vrh i tamo ostala, mora da zna sa kime da bude dobra. Vitni je 1996. ušla u preduzetničke vode. Svaki napredak koji je želela da ostvari morao je da ide preko članova vladajuće partije.
Svo zemljište u Kini je u državnom vlasništvu. Vitni, kao građevinski preduzimač, morala je da nađe načine da podmiti i "podmaže" koga treba. Posle brojnih uspeha, Vitni se vraća 2002. godine u Peking i tamo uspostavlja nove veze. Tamo upoznaje i Dezmonda Šama, rođenog u Šangaju, odraslog u Hongkongu, uspešnog preduzetnika koji je studirao u Americi i tražio ženu. Vitni je u tom trenutku imala 36 godina i takođe je razmišljala o braku. Bio je to ujedno i brak i poslovno partnerstvo.
Njihov zajednički posao napredovao je do neslućenih visina. Družila se s ministrima, predsednicima velikih kompanija, uspešnim preduzetnicima. Imali su iza sebe najmoćnije ljude države. Međutim, ispostavilo se da je iza sebe imala pogrešne ljude. Vitni se zbližila sa frakcijom partije koja je gubila. Onda je u stranim medijima izašla informacija da je njen blizak saradnik iz partije u toku karijere postao bogatiji za 2,7 milijardi dolara. Kineski narod se razbesneo. Razotkrio se i Vitnin uticaj u svemu tome. Onda je 2013. godine na vlast došao Si Đinping koji je krenuo sa antikorupcionom kampanjom. Vitni je bila dodatno ugrožena.
Sve se urušilo početkom 2017. godine, kada je partija pokrenula istragu protiv nje. Septembra te godine, više je niko nije video. U isto vreme kada je nestala Vitni nestala je i njena kućepaziteljka i pretpostavlja se da je tajna policija odvela i nju.
Dezmund sa njihovim sinom koji sada ima 13 godina živi u izgnanstvu u Engleskoj. Ne zna šta je sa Vitni - da li je u ozloglašenim "crnim zatvorima", gde osumnjičeni građani završavaju nakon što ih otme tajna policija i gde godinama trunu bez suđenja ili više i nije među živima.
- Vitni me je pozvala na putovanje u srce Kine. Svaki rukavac reke nosio nas je dublje i dublje, a mi sve više uvučeni u "sistem". Dok većina naroda živi pod činima tog sistema, mi smo se sistemu pridružili i našli načina da uspemo u njemu. A onda je Vitni platila cenu - kaže on.
(Kurir.rs/A.M./Žena)
Bonus video: