Moguće je uvođenje testiranja đaka u školama dva puta nedeljno, uz odobrenje roditelja, najavio je ministar prosvete Branko Ružić.
Međutim, da li je to ostvarivo, imajući u vidu da u Srbiji ima 827.486 učenika, te bi trebalo oko 1,6 miliona testova nedeljno za sav taj posao, naravno, pod uslovom da svi roditelji pristaju i uz oduzimanje već pozitivnih učenika. Mesečno - više od 6,5 miliona antigenskih testova. Za sada to ipak nije realno.
- Ako je 10 odsto dece zaraženo u odeljenju, odeljenje prelazi 10 dana na onlajn nastavu. Premijerka je inicirala na sednici kriznog štaba da pokušamo da relaksiramo tu situaciju, da uradimo uporednu analizu. U Nemačkoj je 20 procenata gornji limit, s tim što tamo decu testiraju dva puta nedeljno. Razmišljamo i o tome ovde u Srbiji, možda da to uvedemo uz saglasnost roditelja. To bi bili brzi antigenski testovi ili za početak praćenje simptoma i merenje temperature. Ali obrazovno-vaspitni proces na tradicionalan način neće stati - rekao je Ružić za TV Pink.
Naveo je i da korona brojke skaču i u opštoj populaciji, ali da u školama generalno stanje nije uopšte alarmantno.
- I kada čujete da je 379 odeljenja prebačeno na onlajn, a niko ne pita koliko ih ima, a ima ih 40.000. Kada čujete da je 4.200 učenika zaraženo, a to su podaci od prošle srede, kada se radi presek, to izaziva bojazan, ali to je samo 0,54 procenta - kazao je Ružić.
Međutim, u školama je ove godine upisano 827.486 đaka, i to 560.464 u osnovnim i 267.022 u srednjim. Dakle, trebalo bi oko 1,6 miliona antigenskih testova nedeljno iliti više od šest miliona mesečno, prema gruboj proceni. A zaposlene u prosveti, kojih je oko 145.000, ministar nije ni pomenuo. Da li će i oni biti testirani, koliko bi testiranje svih đaka koštalo, jer nabavnu cenu testova ne znamo, ima li Srbija kapaciteta, pa i kadrova da to izvodi dva puta nedeljno, ređaju se pitanja...
Odgovor Ministarstva prosvete je praktično demanti Ružićevih reči.
- U ministarstvu se u ovom momentu ne razmišlja o testiranju sve dece u svim školama već o određenom uzorkovanju kako bi se stekao bolji uvid na koji način se kreće virus u školi. Ali da li će se tome definitivno pristupiti i kako, tek će se razgovarati - rekli su za Kurir u Ministarstvu prosvete, koje je i posle Ružićevog TV gostovanja saopštilo, a povodom "različitih tumačenja vezanih za testiranje učenika, kao i za procenat pozitivnih učenika, na osnovu kojeg odeljenje prelazi na onlajn" da konačna odluka još nije doneta, već da Tim za škole, koji čine predstavnici ministarstava prosvete i zdravlja i "Batuta", razgovara kako je najbolje da se sačuva redovna nastava, te da će javnost o svim novim odlukama biti blagovremeno obaveštena.
Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika, podržava Ružićev predlog, ali i ističe da su oni testiranje svih đaka tražili još pred početak školske 2020/21.
- Tražili smo prošle godine, kada još nismo imali vakcine, da svi đaci i svi zaposleni budu testirani kako bismo svi zdravi krenuli u školu i rečeno nam je da je to preskupo i samim tim neizvodljivo. Ali bez opšteg testiranja u suštini nećemo moći ni da nastavimo školu. Ono bi smanjilo mogućnost zaražavanja, a kako bi se izvodilo i svi drugi detalji, to je pitanje za ministra prosvete. Zašto je to rekao ako nemamo kapacitete da i izvedemo - kaže za Kurir Jankovićeva i dodaje da bi za testiranje đaka svakako morala da se traži saglasnost roditelja.
Kurir/J. S. Spasić