Američki predsednik Džo Bajden pozvao je Vrhovni sud SAD da ne obara istorijsku presudu Ro protiv Vejda iz 1973. godine kojom je legalizovan abortus, nakon odluke suda u Teksasu da kriminalizuje pobačaj i najave da se slično može očekivati i u Misisipiju.
Vlasti Misisipija nameravaju da zabrane proceduru posle 15 nedelje trudnoće i vrše ogroman pritisak na jedinu kliniku za abortus u toj državi, Žensku zdravstvenu organizaciju iz Džeksona.
Bajdenova administracija je navela da su presuda Ro protiv Vejda i dalja odluka iz 1992. potvrdili da je "prepoznato da je primoravanje žene da nastavi sa trudnoćom protiv njene volje duboko zadiranje u njenu autonomiju, telesni integritet i ravnopravan položaj u društvu".
Protivnici abortusa zatražili su od Vrhovnog suda, gde konzervativci imaju većinu 6:3, da obori presudu iz 1973. godine. Sud će početi da razmatra ovo pitanje 1. decembra a presuda se očekuje krajem juna.
Predstavnici Misisipija tvrde da je presuda u slučaju Ro protiv Vejda "užasno pogrešna" i da je treba oboriti.
Amerika polako ali sigurno klizi u srednji vek, kada je reč o ženskim reproduktivnim pravima. Početkom septemra, vlasti Teksasa odlučile su da de fakto zabrane abortus posle šeste nedelje (kada većina žena i ne zna da je trudna), što je izazvalo žestoke kritike javnosti ali je i "povuklo" druge, konzervativne države da i one razmore zabranu abortusa.
Pitanje abortusa je još od presude Ro protiv Vejda meta razdora i trn u oku religioznim konzervativcima, koji su dodatno popili udarad odlukom iz 1992. godine u slučaju Planirano roditeljstvo jugoistočne Pensilvanije protiv Kejsija, kada je potvrđena presuda iz 1973. i zabranjeno otežavanje pristupu abortusu ženama koje se na njega odluče.
Odlukom u slučaju Ro protiv Vejda, navodi se da države ne mogu da zabane abortus sve dok plod ne poraste dovoljno da može da preživi van materice, što je negde između 24 i 28 nedelje. Misisipi sada pokušava da oživi zabranu iz 2018. Klinika iz Džeksona tužila je državu zbog zabrane abortusa posle 15 nedelje i dobila ih je i na federalnom sudu i na apelacionom sudu.
Vrhovni sud je 2016. i 2020. u više navrata obarao i zabranjivao restriktivne zakone iz Teksasa i Luzicijane, ali je bivši predsednik Donald Tramp postavio svoje ljude u Vrhovni sud pomerivši ga dalje u desno.
Kurir.rs