Srbija je najnovijom, 12. verzijom protokola za lečenje pacijenata s kovidom 19 i zvanično uvela biološku terapiju za teške pacijente, saznaje Kurir. Osim tocilizumaba, koji je kao takav već bio u protokolu, ali bez naznake da je reč o biološkoj terapiji, sada su dodati i lekovi baricitinib i sarilumab.
Kako je navedeno u 12. verziji protokola, koja važi od juče, biološka terapija se primenjuje kod pacijenata sa umereno teškom do veoma teškom kliničkom slikom, koji su hospitalizovani u poluintenzivnoj ili intenzivnoj nezi, i to u slučaju progresije nalaza na plućima i/ili porasta markera zapaljenja, uz prethodno primenjene druge preporučene terapijske mere. Takođe, u protokolu je naznačeno da ga "deo vodiča ne preporučuje s obzirom na izostanak dokaza efikasnosti".
- Indikacija za primenu je IL-6 = 40 ng/l, uz porast CRP >50 mg/l (ili trostruki porast koncentracije CRP unutar 48 č, ako ne može da se odredi IL-6) uz znake kovid pneumonije praćene sa = 25 resp/min, SpO2 (pulsnom oksimetrijom) <93% i="" pO2="">93%><8,66 kPa="" bez="" oksigene="" terapije="" -="" piše="" u="" 12.="" verziji="">8,66>
A to zapravo znači da interleukin 6 (IL-6), jedan od markera zapaljenja, mora da bude najmanje 40 (normalno je 6-7), a CRP, koji takođe pokazuje zapaljenje, veći od 50 (normalno je obično do 5). Osim toga, da pacijent koji ima upalu pluća ima najmanje 25 udisaja u minutu (normalno je inače 12-18), da je saturacija merena na prstu pala ispod 93 i da su loše gasne analize.
Svi ovi lekovi, inače, koriste se kod kovida 19 kako bi se na koncu pokušalo sprečavanje citokinske oluje, koja može biti smrtonosna. Sva tri leka su odranije u upotrebi, koriste se za lečenje različitih oboljenja, a najpoznatiji su po lečenju reumatoidnog artritisa.
Baricitinib je tableta koja se, kako stoji u protokolu, daje maksimalno 14 dana ili do otpusta iz bolnice, a doziranje zavidi od eGFR (potiče od Estimated glomerular filtration rate), a pokazuje bubrežnu funkciju pacijenta (videti okvir).
Prof. dr Džastin Stebing, svetski poznati onkolog sa Imperijal koledža u Londonu, nedavno je u intervjuu za Kurir naveo da je njegov favorit u lečenju kovida upravo baricitinib, na čijem ispitivanju je i sam radio.
Nije skupa tableta
- Volim da preporučujem baricitinib jer je to vrlo obična tableta koja se uzima jednom dnevno, nije skupa, ima malo interakcija sa drugim lekovima, kratak poluživot i deluje bezbedno. Najvažnije od svega, ovaj lek ima najveće beneficije kod sprečavanja mortaliteta u bilo kojoj nasumičnoj studiji i ima dvostruki antivirusni efekat i efekat protiv citokina - rekao nam je tada prof. Stebing.
Sarilumab se daje intravenski jednokratno, a tocilizumab, koji je, kao što naznačismo, u protokolu odranije, primaju pacijenti intravenski u dve doze.
Čitajte KURIR!
Kurir.rs/Jelena S. Spasić