NIVOI VRŠNJAČKOG NASILJA: Gađanje učenika u domu može da se tretira kao napad oružjem, a lascivni komentari kao silovanje!
Ministarstvo prosvete vršnjačko nasilje razvrstava u tri nivoa i deli ih na lakše i teže povrede obaveza radi obezbeđivanja ujednačenog postupanja prema đacima
Podatak da je samo od početka ove godine u Srbiji registrovano čak 280 slučajeva vršnjačkog nasilja zabrinuo je mnoge, te iz Ministarstva prosvete objašnjavaju za Kurir na koji način tretiraju nasilno ponašanje učenika i kako se s tim bore.
Specifičan život
Navode da se vršnjačko nasilje razvrstava u tri nivoa, prema stepenu, učestalosti, trajanju, uzrastu učesnika i posledicama, a svako nasilno ponašanje tretiraju kao lakšu ili težu povredu obaveza učenika. Međutim, zbog specifičnosti života u domovima učenika ponavljanje lakših povreda obaveza tretira se kao teža povreda obaveza u skladu sa zakonom kojim je uređen učenički i studentski standard. To znači da, na primer, čvrga ili gađanje mogu da se tretiraju kao napad oružjem, a lascivni komentari čak i kao silovanje!
- Razvrstavanje nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja na nivoe ima za cilj obezbeđivanje ujednačenog postupanja (intervenisanja) ustanova u situacijama nasilja i zlostavljanja kada su akteri deca, odnosno učenici (učenik-učenik, učenik-dete). Isti oblici nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja mogu da se pojave na više nivoa, ali se razlikuju u intenzitetu, stepenu rizika, učestalosti, posledicama i učesnicima. Procena nivoa nasilja se donosi na osnovu analize intenziteta, stepena rizika, trajanja i učestalosti ponašanja, posledica, broja učesnika, uzrasta i karakteristika razvojnog perioda deteta, odnosno učenika - navode iz ministarstva.
Ponavljanje
Dodaju da se ponavljanje nasilnog ponašanja sa prvog nivoa, kada vaspitni rad nije delotvoran, i nasilno ponašanje sa drugog nivoa, kada pojačani vaspitni rad nije delotvoran, utvrđuju kao lakše povrede obaveza učenika.
- Nasilno ponašanje sa trećeg nivoa može da bude tretirano kao teža povreda obaveza i kao povreda zabrane utvrđene zakonom, u zavisnosti od okolnosti (posledice, intenzitet, učestalost i dr.), što procenjuju tim za zaštitu i direktor - objašnjavaju iz resornog ministarstva.
Suzana Trajković