UdruženjEza razvoj i unapređivanje kulture javnog govora "Izražajnost"

PROGOVORI DA VIDIM KO SI: Prva interaktivna knjiga o kulturi govora! Savladajte tremu, zainteresujte druge SVOJIM GOVOROM

Foto: Privatna Arhiva

U Biblioteci grada Beograda održana je svečana akademija Udruženja za razvoj i unapređivanje kulture javnog govora "Izražajnost" na kojoj je predstavljena i knjiga "Progovori da vidim ko si", koju je Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja akreditovao kao dodatno nastavno sredstvo za bolje usmeno izražavanje namenjeno učenicima osnovnih i srednjih škola.

Knjiga sadrži više od 20 audio i video lekcija, koje čitaoci pokreću skeniranjem kju-ar koda i pomoću kojih dobijaju smernice kako se može unaprediti usmeno izražavanje. Jedinstvena interaktivnost ogleda se i u činjenici da svaki čitalac ima mogućnost da pošalje audio zapis određenih zadataka a stručnjaci iz Udruženja "Izražajnost" će im odgovoriti i uputiti ih kako mogu da poboljšaju svoje govorne navike.

Foto: Privatna Arhiva
foto: Privatna arhiva

- Najbolji način da postanemo dobri govornici jeste da govorimo, da govorimo i da - govorimo. Čitanjem knjige na temu kulture govora mi ne možemo sasvim ovladati govorničkim veštinama. Ona nam daje podsticaj i pokreće nas da osvestimo o čemu bi sve trebalo da razmišljamo kako bismo govorili razumljivo, dinamično, ritmično, jasno, jezgrovito. Da bi se ostvario potpuni efekat, želeo sam da napišem knjigu koja se čita, gleda, sluša i rešava. Svako ima priliku da dobije odgovor na ključno pitanje - ko sam ja kao govornik. Ko na vreme uspostavi dobre govorne navike, postaje sigurniji i dobija krila da na pravi način predstavi sebe i svoje ideje, ma čime se u životu bavi - rekao je autor knjige, komunikolog, Slobodan Roksandić.

Udruženje "Izražajnost" je u prethodnom periodu održalo čitav niz radionica sa decom i mladima, kao i seminare za prosvetne radnike. - Došli smo do zaključka da vlada prava "epidemija" poštapalica, skraćenica, reči stranog porekla. Veliki broj dece govori nerazgovetno ili ima neku govornu manu. Procenjuje se da svakog dana izgovorimo više od 30.000 reči, ali mladi aktivno koriste svega 2.000 reči, te sa tako suženim rečnikom ne mogu da se izraze na pravi način - kazao je Milan Bosiljčić, jedan od osnivaca Udruženja "Izražajnost".

On je naglasio da knjiga "Progovori da vidim ko si" treba da posluži i prosvetnim radnicima, kako bi dodatno oplemenili govorni izraz i bili pravi uzor svojim ucenicima.

- Učitelji i nastavnici sada prvi put imaju priliku da pomoću vežbi iz knjige dodatno unaprede nastavu i svrsishodno obrade temu kulture izražavanja, koja je sastavni deo nastavnog plana i programa. Prema anketi koju je do sada popunilo više hiljada prosvetnih radnika, čak 90 odsto je ocenilo da oseća promuklost glasa, što se može izmeniti pravilnom tehnikom glasa - navodi Bosiljčić i dodaje:

- To potvrđuju i svi oni učitelji i nastavnici koji su pohađali naš akreditovani seminar, koji je od ove godine Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uvrstilo u seminare od javnog interesa - zaključio je Bosiljčić. U sklopu svečane akademije uručene su i povelje Svetog Jovana Zlatoustog za doprinos razvoju kulture govora. Među dobitnicima su učitelji, nastavnici, profesori koji svojim primerom potvrđuju važnost negovanja srpskog jezika i usmenog izražavanja.

- Učitelji i nastavnici su, uz roditelje, glavni jezički i govorni vaspitaci. Zato je veoma važno da oni stalno usavršavaju svoje govorne navike, kako bi učenici u njima imali prave uzore - izjavila je jedna od dobitnica povelje Tatijana Vasović Novosel, direktor Osnovne škole "Banović Strahinja" iz Beograda. Takođe, ova škola je prva u Beogradu koja će đacima od naredne školske godine, kao slobodnu nastavnu aktivnost uvrstiti program "Kultura izražavanja" služeći se knjigom Slobodana Roksandića, "Progovori da vidim ko si".

Kurir.rs/ A. K.