Sporazum koji su Beograd i Priština juče postigli u Briselu odložio Kurtijevu nameru da uvede privremene tablice. EU stavila Zajednicu srpskih opština kao prioritet za sledeći sastanak
Već sutra specijalne jedinice ROSU biće povučene sa administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak, uz simultano uklanjanje barikada na putevima koje su postavili Srbi sa Kosova i Metohije u znak protesta zbog odluke Prištine o uvođenju privremenih registarskih tablica. To je deo sporazuma na koji su juče u Briselu pristali pregovarači Beograda i Prištine.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da Srbija može biti zadovoljna ovim kompromisnim rešenjem koje, kada je reč o problemu registarskih tablica, definiše i uvođenje privremenog režima nalepnica.
- Pod tačkom 1, obe strane u Briselu dogovorile su se o tome da se jedinice ROSU povuku sa Jarinja i Brnjaka, simultano sa uklanjanjem barikada, 2. oktobra od osam sati, i da se ROSU povuku najkasnije do 16 sati tog dana. Kfor će svoje snage postaviti i pre same implementacije na Jarinje i Brnjak i ostaće oko dve nedelje da bi sačuvao sigurnost okruženja i slobodu kretanja. Pod tačkom 2, od 4. oktobra od osam sati uspostavlja se „stiker“, odnosno režim nalepnica, kao privremena mera do konačnog rešenja koje je odloženo na neko vreme, a o čemu će se tek razgovarati u Briselu. To smatram velikim uspehom naše strane... Najvažnije je da je mir sačuvan - izjavio je Vučić u obraćanju javnosti u Nišu.
Prioritet ZSO
On je objasnio da je dogovorena radna grupa, sačinjena od predstavnika EU, Beograda i Prištine, koja će tražiti trajno rešenje za tablice, na osnovu evropskih standarda i prakse. Prvi sastanak će biti 21. oktobra i u šest meseci Radna grupa će, kako je rekao, predstaviti svoje nalaze i konačno rešenje za najviši nivo dijaloškog formata. Vučić je posebno naglasio važnost stava EU u saopštenju o postignutom rešenju u kojem je konstatovala da nije implementiran sporazum o Zajednici srpskih opština i nedostatak većinskog panela u Apelacionom sudu u slučaju Ivana Todosijevića.
- Iz EU otvoreno kažu za ZSO i Todosijevića da nije poštovan Briselski sporazum - napominje predsednik i najavljuje da će to tretirati kao prioritetnu stvar na sledećem sastanku glavnih pregovarača u Briselu.
Ipak, Vučić kaže da ne isključuje mogućnost da albanska strana odbije tu temu.
- Predstoji nam teški period razgovora i teška borba oko ZSO. Ne verujem da žele da pristanu na to. Moguće je da dođu i kažu: „A mi nećemo“. Moguće je da će da nastave kampanjom protiv Srbije. Važno je da razgovaramo i ne pravimo odnos neprijateljstva. To pokazuje nečiju nervozu. Ne prihvatate svoje obaveze, samo uzimate svoje pravo... Verujemo da je ovo bio jedan dobar pokazatelj da se u budućnosti takve akcije Albanaca neće događati i biće jasno da se takve stvari ne mogu dešavati. Povratak Kfora pokazuje da je moguće ostvariti dodatne garancije za sigurnost i bezbednost srpskog stanovništva na Kosovu - poručio je on.
Poruka za NATO
Govoreći o manama postignutog sporazuma, Vučić kaže da ih ima dve:
- Jedna je što će do nekog, pretpostavlja se težeg rešenja, morati da se dođe u narednih šest meseci. Takođe, što sporazum omogućava korišćenje svih tablica sa imenima svih srpskih gradova, ali u praksi jasno je da će moći da se koristi samo na severu Kosova. To za Srbe nije preveliki problem, jer svi južno od Ibra imaju KS tablice - objasnio je on i napomenuo da smo mi ti koji smo uveli „stiker“ režim za njih, jer ne želimo da priznamo nezavisnost.
Vučić je naglasio da je ovo što smo danas izborili mnogo bolje nego ono što je postojalo sporazumom iz 2011. On je nagovestio da ima još nešto o čemu ne može javno da govori, a to je rečeno i NATO - da ćemo, ukoliko bi bila ugrožena bezbednost, a drugi ne urade svoj posao, kao što je Kfor, i sami biti spremni da zaštitimo svoj narod.
- Dosta je dobrog posla urađeno, ali kakav god posao bio, nama situacija na KiM nikada neće biti dobra. Svako realan i objektivan zna koliko sam u pravu, koliko je fer ovo što sam rekao, zato se ne ponašam slavodobitno - rekao je Vučić.
Ivana Kljajić