Hoteli, restorani i svi koji žive od turizma veliki su gubitnici pandemije koronavirusa. Mnogi hotelijeri su se plašili za svoje postojanje na početku pandemije.
Ali na italijanskom ostrvu Sardinija takva zastrašujuća vizija se nije ostvarila. Za kratko vreme su u turistički kompleks uveli poseban higijenski koncept. Svaki gost je morao da uradi PCR test, lekari su bili u hotelu 24 sata dnevno, a sobe i sva isporučena roba detaljno su dezinfikovani. Zauzvrat, turisti su se mogli kretati unutar objekta gotovo bez ikakvih ograničenja, piše Dojče vele.
„Iznenađeni smo i veoma srećni što su neki gosti produžili boravak kod nas. Produžili bi ga 7 dana nakon dolaska jer bi mogli uživati u nekoj normalnosti ovdje. To do sada nisu radili ', rekao je Paolo Mankuzo, direktor Forte Viladž Risorta.
Uprava Odmarališta uspela je relativno brzo da obeća svojim zaposlenima, preko hiljadu njih, da niko od njih neće biti otpušten.
Tokom pandemije, niko u turističkoj industriji nije bio siguran da će zadržati posao čak i kada sezona počne, a to je ključna stvar u ovoj industriji, primetila je recepcionerka Asunta Karta.+
Međutim, manjim restoranima i hotelima na Sardiniji bilo je teško da procene posledice pandemije jer je i ovde bilo manje turista zbog ograničenja putovanja i sigurnosti.
Ali na sreću, regionalni ministar turizma Đovani Ćeza smislio je kako da sačuva sezonu i relativno rano preduzeo prave mere. Doveo je međunarodne teniske zvezde na teniske turnire na ostrvu, organizovao biciklističke i automobilske trke neposredno pre ili posle srca turističke sezone, i tako značajno produžio sezonu.
"Ulagao sam u brojne velike sportske događaje, a zahvaljujući direktnim prenosima i izveštajima na društvenim medijima o nacionalnom, međunarodnom turizmu, brzo je postalo poznato da je Sardinija dobra destinacija za odmor u ovo doba", rekao je on.
Sardinija je prošla pandemiju mnogo bolje od drugih gradova i regija koji zavise od turizma. Ne samo u Italiji, već i u drugim zemljama.
Kurir.rs/DW