KORONA ALEJA: Svaki treći sahranjen u Aleji zaslužnih građana umro od kovida! TU SU LEKARI, GLUMCI, PEVAČI, TRENER..
Prvi smrtni slučaj u Srbiji od kovida bio je 20. marta 2020, a od tog datuma do danas 43 osobe sahranjene su u počasnom delu Novog groblja - Aleji zaslužnih građana, pokazuju podaci koje je Kurir dobio od JKP "Pogrebne usluge". Za čak 14 njih je potvrđeno da su umrli usled kovida 19. Neki su bili u više nego poznim godinama, a neki i ozbiljno bolesni pre nego što su se inficirali koronavirusom, ali svima njima je korona zadala poslednji udarac.
Poslednji u nizu je general-major u penziji, prof. dr Zoran Stanković, čuveni patolog i bivši ministar odbrane, koji je pre dva dana uz vojne počasti sahranjen u Aleji. Preminuo je 5. oktobra u kovid bolnici "Karaburma", posle dvonedeljne bitke s kovidom.
A krenulo je, kao što rekosmo, još prošle godine. Čuveni hirurg i onkolog, prof. dr Radan Džodić, koji je i bez kovida 19 bio ozbiljno bolestan, nije imao snage da se izbori i s ovom pošašću i umro je na Infektivnoj klinici 21. juna 2020. Samo pet dana kasnije Srbiju je šokirala vest da je bitku s kovidom izgubio i proslavljeni fudbaler i bivši selektor Ilija Petković, koji je preminuo u KBC "Bežanijska kosa".
Borba za život velikog glumca Ivana Bekjareva, koji je, kao i većina preminulih od kovida, bio na respiratoru, izgubljena je novembra prošle godine. Mesec dana kasnije u Aleji zaslužnih građana sahranjen je i Vlado Teodorović, dekan Veterinarskog fakulteta u Beogradu.
Predragu Mariću, čoveku koji je uvek prvi bio tamo gde je krizna situacija, pomagao i spasavao, nije bilo spasa i mimo nadljudskih napora doktora iz čitave Srbije. Korona je bila jača i preminuo je 25. januara ove godine, u 57. godini.
Za čuvenog Vlastu Velisavljevića, koji je i u 95. godini bio živahan i vitalan, pa i vozio automobil, kobna je bila upravo registracija vozila, gde se najverovatnije, kako je pričala njegova supruga, i zarazio. Danima je bio bitku s koronom u KBC "Dragiša Mišović", ali nije se moglo - izgubio ju je 24. marta ove godine.
I Zafir Hadžimanov, nadaleko poznati i voljeni pevač i glumac, nije imao snage da se izbori s koronom, umro je 17. marta, u 78. godini, kremiran je i njegova urna je položena tamo gde i pripada - u rozarijumu Aleje zaslužnih građana.
A iako je zvanično bio pobedio koronu i s osmesima ispraćen iz KBC "Dragiša Mišović", gde je sestrama i doktorima znao i da otpeva koju, čuveni Tozovac ipak nije pobegao pošasti. Samo nekoliko dana nakon što je izašao iz bolnice, morao je opet u postelju, ovaj put na VMA. Postkovid nije dao mira, ni života, i veliki pevač je u 85. godini preminuo početkom aprila.
Ni Miloš Šobajić, čije su slike širom sveta, nije mogao protiv ovog zla, koje ga je uzelo 24. aprila. Samo sedam dana kasnije preminuće i vrhunski reditelj Božidar Nikolić, koji je takođe imao kovid 19 i sahranjen je u Aleji.
Veliki Đorđe Marjanović, uz čije pesme su rasli i naši roditelji, u kovid bolnici u Batajnici nije imao snage da se u 90. godini izbori i s koronom. Duboku starost je dočekao ozbiljno narušenog zdravlja i ovako opasan virus nije mogao da pobedi. Preminuo je 15. maja.
Do septembra potom nije bilo sahranjivanja u Aleji zaslužnih građana "zahvaljujući" koroni, a onda je u 93. godini u kovid bolnici "Karaburma" umro Borisav Jović, nekadašnji predsednik Predsedništva SFRJ.
Smrt usled kovida 19, koja je otvorila još jednu grobnicu na elitnom delu Novog groblja, bila je i ona glumca Nenada Nenadovića, koji je ostao sinonim za detinjstvo mnogih od nas. Nije dočekao ni 57. rođendan, koji bi mu bio za 10 dana. Umro je u kovid bolnici u Batajnici. Na respiratoru, naravno.
Kurir.rs/J. S. S.