MANJE OD MESEC DANA ZA POKLON KUĆE NA SELU: Konkurs za 10.000 € od države još traje, a uslovi za kupovinu imanja NISU ZAHTEVNI
Dnevno stiže i 30 zahteva za kupovinu kuća u selima širom Srbije. Tako bi projekat mogao da se završi i pre predviđenog roka jer je interesovanje za bespovratna sredstva države i više nego očekivano.
Rok za prijavu za konkurs traje sve do 1. novembra, a uslovi da bi od države dobili oko 10.000 evra za kupovinu imanja na selu, i nisu toliko zahtevni.
Ukupno 16 miliona dinara odobreno je za kupovinu prvih 14 kuća, a najveći broj dodeljen je u okolini Pirota, u selima Poljska Ržana, Veliki Suvodol i Berilovac. Na spisku dodeljenih imanja su i kuće u Novoj Crnji, u mestima Srpska Crnja i Toba kao i u opštinama Bačka Palanka, Lučani, Vladičin Han, Bač, Kikinda i u Pećincima.
Program je ukupno težak oko 500 miliona dinara, a u prvoj fazi se očekuje naseljavanje 400 kuća u ruralnom području po celoj Srbiji. Rok za podnošenje prijava je 1. novembar ove godine, a država će ovim novcem pokriti sve troškove kupovine, ali ne i renoviranja i uređenja.
Oni koji dobiju sredstva ne mogu da prodaju kuću u periodu od 10 godina od dana zaključenja ugovora.
Na konkurs mogu da se prijave supružnici ili vanbračni partneri, samohrani roditelji, kao i mladi poljoprivrednici.
Nekoliko je uslova koje istovremeno moraju da ispune:
- da podnosilac prijave nema više od 45 godina
- da je državljanin Srbije
- da ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije
- da nije vlasnik ili suvlasnik nepokretnosti na teritoriji Republike Srbije, izuzev poljoprivrednog zemljišta i da istu nisu otuđili ili poklonili u prethodnih 5 godina
Takođe, od podnosioca prijave očekuje se da sa prodavaocem nepokretnosti nije u krvnom srodstvu; da nije u postupku odobravanja sredstava za kupovinu nepokretnosti i da u momentu podnošenja prijave nemaju neizmirenih obaveza prema državi.
Sve ove uslove moraju da ispune oba supružnika.
Pored obaveznih uslova, podnosioci prijave moraju da ispune i samo jedan od sledećih uslova:
- da živi na selu samostalno u zakupljenoj nepokretnosti ili u porodičnoj zajednici sa ostalim članovima porodice;
- da poseduje formalno obrazovanje iz oblasti medicine, farmacije, poljoprivrede, veterine ili da da je prosvetni radnik ili zanatlija;
- da živi u gradskim sredinama u zakupljenoj nepokretnosti samostalno ili sa članovima porodice i da ima nameru da živi na selu;
- da obavljaju poslove čija je priroda takva da mogu da ih rade od kuće na selu
Kriterijumi i za kuće
Da bi za seosku kuću uopšte moglo da se konkuriše potrebno je da ona ispunjava osnovne uslove za život i stanovanje, kao i da se nalazi u selu u kojem postoji bar jedan od objekata javne službe ili usluga (zdravstvena ambulanta, pošta, škola, stanica prevoza itd.).
Takođe je bitno da je upisana u katastar na ime prodavca, i da je nepokretnost, kao i svi prateći objekti, izgrađena u skladu sa propisima. Poslednji uslov je da joj je cena u granicama tržišne vrednosti i da kuća i pomoćni objekti nisu predmet sudskog spora.
Obavezna dokumenta koje morate da dostavite u prijavi, kao i sam obrazac prijave se mogu pronaći u dokumentu Programa objavljenom na sajtu resornog ministarstva za brigu o selu.
Više od 200.000 napuštenih kuća
Osnovni cilj programa je motivisanje stanovništva da ostane na selu i podsticanje mladih da se vrate kroz rešavanje stambenog pitanja. Postoje i specifični ciljevi a tiču se smanjenja prosečne starosti stanovništva u selima, povećanja stope nataliteta, poboljšanja demografske strukture u selima, i pokretanja i rasta privrednih aktivnosti na selu.
Pocenjuje se da u Srbiji ima oko 200.000 napuštenih seoskih kuća sa okućnicom, a koje su na raspolaganju poljoprivrednicima i mladima koji žele da ostanu da žive na selu.
(Kurir.rs/Blic Biznis, FOTO: Ilustracija)