Problem bahatog parkiranja na privatnom posedu može da se rezreši samo sudskim putem, što traje bar četiri meseca i košta više od 19.000 dinara
Bahati komšija koji se parkira na vašem privatnom posedu i blokira vam prolaz deluje kao nerešiv problem jer nije nadležnost ni "Parking servisa", ni MUP, ni komunalne milicije, a jedini način da se taj problem reši je sudski proces, koji traje mesecima i košta više od 19.000 dinara, objašnjavaju sagovornici Kurira.
Naime, Kuriru se u subotu obratila A. M. iz Zemuna, koja je rekla da je taj dan već četvrti u nizu kako se bahati komšija parkira tako da blokira ulaz u dvorište i ostalim stanari ne dozvoljava da prođu kolima.
Obraćala se MUP, saobraćajnim inspekcijama, "Parking servisu" - i odgovor je svuda bio isti - niko od njih za to nije nadležan. Potom nam se javila i čitateljka M. N., koja istu bitku bije sa rođakom koji se parkira u njenom dvorištu i blokira joj prolaz.
- Išli smo u komunalnu inspekciju, kažu da nisu nadležni i da idemo u policiju. Odemo kod njih, kažu nisu nadležni, morate sudski, tužite ga. I tako mi od nerviranja, umesto u sud, idemo u Hitnu. Zar nije osnovno pravilo Zakona o bezbednosti saobraćaja da omogući kolski ulaz u dvorište i nesmetano kretanje pešaka (kako bi vatrogasci ušli u toku noći) - požalila nam se M. N., zatraživši savet.
Advokat Marko Zdjelar objašnjava za Kurir da se Zakon o bezbednosti saobraćaja primenjuje samo na javnim površinama, te niko osim suda ne može da deluje kada je u pitanju parkiranje na privatnim posedima, što su uglavnom okućnice i prolazi ka dvorištima. Navodi da pojedinac sa ovakvim problemom mora da podnese tužbu za smetanje državine, kojom će tražiti da se osobi zabrani parkiranje na tom mestu.
- Kad sud donese rešenje, osobi koja se parkirala naložiće da u roku od 48 sati pomeri auto. Cena pokretanja takvog postupka je 16.500 dinara, a taksa je 2.800 dinara. Kada bahati vozač izgubi spor, dužan je da osobi koja ga je tužila nadoknadi sve parnične troškove - rekao je on, ali i dodao da ovakvi procesi zbog sudskih rokova mogu da traju bar četiri meseca, ali i do godinu dana.
Zdjelar, međutim, napominje da u izuzetnim slučajevima, kada postoji neka neposredna opasnost, vlasnik zemljišta može da pomeri tuđe vozilo i tada se pozove na pravo na samopomoć, propisano Zakonu o osnovama svojinskopravnih odnosa.
- Samopomoć se koristi samo ako preti neposredna šteta, ukoliko, na primer, izbije požar. To je za slučajeve kada mora da prođu Hitna pomoć, vatrogasci, kada je neko ugrožen - kaže Zdjelar.
Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, saglasan je sa kolegom, ali smatra da bi promenom određenih procedura trebalo omogućiti građanima da ovaj problem lakše i brže reše:
- "Parking servisu" bi, recimo, trebalo omogućiti da u određenim slučajevima na zahtev građana pomeraju vozila i sa privatnog poseda, jer sada to smeju samo sa javnih površina. Uklanjanje vozila bi u tom slučaju trebalo da ide o trošku građana koji zahteva tu uslugu, što bi mu se ipak više isplatilo od sudskog procesa.
Kurir.rs/Suzana Trajković