Obični Poljaci su se mobilizovali protiv ideje Polegzita.
Desetine hiljada Poljaka izašlo je noćas na ulice kako bi branili članstvo svoje zemlje u Evropskoj uniji, nakon odluke poljskog Ustavnog suda kojom se osporava prvenstvo evropskog prava.
Ta odluka koja ne priznaje nadređenost evropskih zakona nad poljskim, mogla bi da bude prvi korak na putu prema izlasku Poljske iz EU-a.
Poljaci su se u nedelju mobilisali protiv te ideje "Polegzita", na poziv opozicionog lidera i bivšeg predsednika Evropskog veća Donalda Tuska.
"Desetine hiljada ljudi u Varšavi i u više od sto poljskih sela i gradova došli su da protestuju protiv onoga što vlada radi našoj domovini", rekao je Tusk obraćajući se okupljenima u glavnom gradu koji se "plavio" od evropskih zastava.
On je nešto ranije, pozvao sugrađane da "obrane evropsku Poljsku".
"Moramo spasiti Poljsku, nito to neće učiniti umesto nas", dodao je na Tusk.
"Ovde sam jer se bojim da ćemo otići iz EU-a. Ovo je jako važno, posebno za moju unuku", rekla je Elzbieta Moravska (64), učesnica skupa u Varšavi.
"Velika Britanija je nedavno napustila EU i to je tragedija. Ode li sada Poljska, i to će biti tragedija", ocenio je Aleksander Viniarski (20) koji studira u Engleskoj, a došao je na protest u glavnom gradu.
Poljska i druge zemlje istočne i srednje Evrope ušle su u EU 2004. godine, petnaest godina pošto je sindikalni pokret Leha Valese doprineo padu komunističkog režima.
Članstvo u EU-u i dalje je jako popularno ako je verovati anketama, ali veze Varšave i Brisela naglo su se pogoršale kada je 2015. na vlast došla populistička stranka Pravo i pravda (PiS).
Neslaganja se tiču pravosudne reforme koju poljska vlada želi da sprovede, a EU ocenjuje da će ona štetiti nezavisnosti pravosuđa i dovesti do slabljenja demokratskih sloboda.
U najnovijem sukobu u petak, poljski Ustavni sud je osporio prednost evropskih zakona nad poljskim, ocenivši da je niz članaka evropskih ugovora "nespojiv" sa Ustavom zemlje.
Brisel je odmah reagovao preko predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.
"Naši ugovori su jasni. Sve odluke Suda pravde EU-a obavezne su za vlasti zemalja članica, pa tako i za nacionalne sudove. Zakoni EU-a su nadređeni nacionalnim zakonima, pa i onima o ustavnim odredbama", rekla je, dodajući da to "priznaju sve zemlje članica EU-a".
Analitičari u ovoj poljskoj odluci vide početak "pravnog Polegzita", što je vlada demantovala.
Kurir.rs/Agencije