ADVOKAT TOMA FILA ZA KURIR OBJAŠNJAVA KRVNU OSVETU: Sukobljene familije mogu se ubijati unedogled
Oko za oko, zub za zub, a brat za brata - pravilo je krvne osvete koja, iako je 21. vek, još nije potpuno iskorenjena sa naših prostora. Sukob dve porodice, uglavnom započet zbog banalnih stvari, pretvara se u ubistva koja traju decenijama.
Zaraćene familije jedna drugoj "duguju krv", a niz se ponekad nastavlja sve do istrebljenja.
Advokat Toma Fila za Kurir objašnjava da je krvna osveta potraživanje dugovanja među zaraćenim stranama i da je to tradicionalni običaj.
- Sukob familija započet ubistvom člana jedne familije se nastavlja međusobnim ubijanjem, jednog po jednog, i tako unedogled. Kada je u pitanju osveta, pucač ne oseća krivicu za to delo i emotivno ga ne pogađa likvidacija, niti oseća grižu savesti - kaže Fila:
- Ova vrsta osvete ne bira da li je u pitanju neko mlađi ili da taj neko nije u tom njihovom poslu, bitno je samo da padne krv. Naš sagovornik kaže i da je u Srbiji krvna osveta maltene iskorenjena.
- Ranije je bilo slučajeva, ali najviše je krvna osveta bila zastupljena na Kosovu, u Albaniji i Crnoj Gori - rekao je advokat i dodao da se i dalje seća slučaja iz Prizrena, gde su neke porodice ratovale bukvalno do istrebljenja. Inače, svakako najpoznatiji rat dve porodice, u čijem je središtu krvna osveta, jeste onaj koji bukti između porodica Bojović i Šaranović.
Kurir.rs