Dokumentarno-igrani film „Srbija veća od straha: predavanje o tišini profesora Pavlovića“ predstavljen je na konferenciji za novinare u Kombank dvorani. Film je nastao kao doprinos Muzeja žrtava genocida, povodom 80 godina od nemačkih zločina u Kragujevcu.
Film je nastao uz pomoć Telekoma Srbija na čijem čelu se nalazi Vlada Lučić. Inače, ovo je prvi dokumentarno-igrani film u produkciji Muzeja žrtava genocida, do sada su rađeni isključivo dokumentarni filmovi.
Polučasovni film osvetljava sudbine žrtava stradalih u masakru u oktobru 1941. godine u Kragujevcu i okolnim selima. Sniman je na autentičnim lokacijama, gde su se streljanja dogodila i gde se danas nalazi spomen-park „Kragujevački oktobar“.
O filmu je govorio i istoričar i v. d. direktora Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić a spomenuo je i istoričara Stanišu Brkića, koji je 18 godina istraživao kragujevačku tragediju i iza sebe ostavio nekoliko dela od kojih je najznačajnije „Ime i broj“.
Zahvaljujući „Filmskim novostima“ u filmu su korišćeni i autentični snimci, koju su retko ili nikada prikazivani.
„Imali ste prilike da vidite fizionomije majki na prvim komemoracijama u godinama nakon streljanja, i čini mi se da su te fizionomije i njihova tuga, koja se ocrtavala decenijama na njihovim licima, možda i najveća opomena svima nama da kragujevačka, kraljevačka, draginačka i brojne druge tragedije nisu lokalnog karaktera, već da su opšteg, nacionalnog i svetskog, zato što simbolizuju i predstavljaju tragediju čitavog jednog naroda“, istakao je Ristić.
Film će biti prikazan 21. oktobra, na sam dan godišnjice zločina, na programu RTS-a, u 20 časova, potom i na svim televizijama koje budu želele da ga emituju, a naći će se i na muzejskom Jutjub kanalu, najavio je Ristić.
On je dodao da će u narednih nedelju dana u muzeju „21. oktobar“ u Kragujevcu posetioci po prvi put moći da vide poruke streljanih đaka i građana Kragujevca, koje se inače čuvaju u trezoru muzeja.
Reditelj filma Ivica Vidanović rekao je da su ovim filmom želeli da razbiju tišinu koja je pala na ovo vreme i sve žrtve koje smo dali za otadžbinu i da pokrenu emocije i sećanje na teška vremena.
„Mislim da je tišina dobra kao pijetet, ali nije dobra kao nesećanje, treba da se sećamo ovakvih stvari“, rekao je Božidar Knežević, scenarista filma.
Film se odvija kroz priču iz perspektive profesora i direktora kragujevačke Gimnazije, majke ubijenog dečaka, nemačkog oficira i dečaka svedoka streljanja. Uloge u filmu tumače: Jelica Kovačević, Nenad Maričić, Radomir Nikolić i Strahinja Berić, a naratorka je Biljana Đurović.
Kurir.rs
Bonus video: