Lekovite pećine
Dugo ne osećate mirise? Stalno vam je zapušen nos, a imate i šlajm, koji danima niste u mogućnosti da izbacite?
Ako je tako, vreme je da posetite slanu sobu. Udisanjem vazduha u njoj možete ublažiti probleme koje vam stvaraju upala gornjih disajnih puteva, grip, astma, alergije, pušački kašalj i hrkanje.
Dr Kurir je posetio jednu takvu slanu sobu i uverio se na licu mesta kako to funkcioniše. Slavko Lazović, terapeut, kaže da su one veštački izgrađene slane pećine nalik na one u Rusiji.
- To je sterilna soba čiji su plafon i zidovi obloženi kamenom solju. Na podu je morska so. Za uspešnu terapiju neophodna je specifična mikroklima sa suvim aerosolom natrijum-hlorida. Vlažnost vazduha je između 40 i 60 procenata, a temperatura od 18 do 22 stepena - objašnjava on i dodaje da je za slanu sobu najvažnije postojanje halogeneratora, uređaja koji melje medicinsku so u sitne čestice i zatim ih raspršuje. Kako Lazović navodi, kamena so je prirodni jonizator koji poboljšava kvalitet vazduha u slanoj sobi i proizvodi negativne jone.
- Koncentracija tako dobijenih jona istovetna je onoj u predelima koji se nalaze u blizini mora ili posle kišnih oluja. Udisanje takvog vazduha oslobođenog bakterija i virusa, a obogaćenog raznim mineralima kao što su kalijum, kalcijum, gvožđe, selen naziva se haloterapija - kaže Lazović. Prema njegovim rečima, 40 minuta provedenih u slanoj sobi zamenjuje tri dana na moru.
- Aerosol duboko prodire u disajne puteve i podiže otpornost organizma, štiteći ga od virusa i bakterija. Haloterapija je potpuno prirodan metod, koji, osim što smanjuje upalu i poboljšava kapacitet i rad pluća, posle desetak tretmana ima povoljno dejstvo kod hroničnog umora, stresa, oslabljenog imuniteta, kardiovaskularnih problema, anemije, slabog apetita, akni, ekcema, psorijaze, celulita - priča sagovornik Dr Kurira i dodaje da slane sobe izrazito pogoduju deci, a da se posle boravka u njima svi osećaju lakše, opušteno i rasterećeno.
U slanu sobu ne ulazite ako imate
> akutne respiratorne bolesti
> trovanje
> krvarenje
> kardijalnuinsuficijenciju
> krvav ispljuvak
> hipertenziju
> malignitet