U Srbiji je prema procenama Ministarstva prosvete skoro svaka deseta diploma lažna!
Cene za falsifikovani fakultetski dokument iznose od 2.000 do 10.000 evra, ali je porazno da se takav "biznis" preneo i na srednje škole.
Kristina Anđelković, advokat, kaže da privatno nije čula da je neko na takav način došao do zvanja, ali da se u praksi neretko susretala sa ovakvim slučajevima.
"Problem kod tih diploma je što ne nastaju kad su ta deca školskog uzrasta već se događaju zarad prekvalifikacije u inostranstvu kako bi ih nostrifikovali i dobili ulaznicu za neki posao", rekla je Anđelković.
Dodala je da je dokazivost ovakvih radnji problematična jer neko treba da ih prvo prijavi, a s obzirom na to da se koriste recimo u Nemačkoj naši organi najčešće i ne budu upoznati sa slučajem.
Posrednik je taj koji je izvršio krivično delo, ali je teško dokazivo jer njegov potpis nije na diplomi, a najčešće nije ni zaposlen u obrazovnoj ustanovi.
"Do posrednika je najteže doći jer nikada nemamo dokaza", objasnila je ona.
Verica Kozarev Klarić, psiholog i psihoterapeut, dodaje da je zatečena cenovnicima ispita i raznolikošću falsifikovanih diploma.
"Ono zbog čega se sve dešava je da su mladi žrtve poremećenih vrednosti. Naša uverenja se formiraju u detinjstvu, a sa njim i naš identitet. Deca koja žive u savremenom potrošačkom društvu, koje je brzo i gde su zarada i profit pokretači svih procesa, pokušavaju da na što brži i lakši način dođu do ciljeva", rekla je ona.
To su stvari koje se kose sa zdravim razumom i logikom, pogotovo kod profesija gde i životi mogu da budu ugroženi, dodala je ona i zaključila da takvi pojedinci uvek isplivaju kao "kukolj u žitu" te da na duže staze nema perspektivu i uspeh.
Anđelkovića kaže da je krivična kazna od tri meseca do pet godina, a tu su posrednici koji mogu biti okrivljeni.
"Najčešći slučaj je da poslodavac prijavi nekog ko je kupio diplomu", kaže ona i dodaje da se takvim slučajevima bave policija i tužilaštvo.
(Kurir.rs)
Bonus video: