Delta plus, nova varijanta koronavirusa, koja se već pojavila u najmanje 44 zemalja u svetu zaraznija je za, kako se pretpostavlja, 10 do 15 odsto od osnovnog delta soja! U ovom talasu koronavirus je u Srbiji, kao nikada ranije, napadao i decu koja su imala teške kliničke slike, pa je čak troje završilo na respiratoru a jedan zaraženi tinejdžer navodno i preminuo, te stručnjaci strahuju da bi ova varijanta, koja bi uskoro mogla da dođe i u našu zemlju, mogla da bude još opasnija po sve nas, pa i mališane!
Slučajeve zaraze novom delta plus varijantom, između ostalih zemalja, prijavila je i Rusija, koja beleži rekordan porast broja zaraženih i umrlih.
- Moguće je da će se varijanta AY.4.2 naširoko proširiti - rekao je, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, Kamil Khafizov, viši istraživač u ruskom nadzorniku zdravlja Rospotrebnadzor i dodao da bi delta plus mogao da podstakne skok stope novih slučajeva kovida-19, kao i da na kraju zameni delta soj. Delta plus varijanta identifikovana je i u Izraelu, a nosilac je bio, kako su saopštili, 11-godišnji dečak koji je stigao iz Evrope. Sve veći broj slučajeva zaraze ovim sojem se beleži i u Austiji gde je broj novoobolelih dramatično porastao.
Nova mutacija je pod budnim nadzorom naučnika u Velikoj Britaniji, gde šest odsto svih genetski sekvenciranih slučajeva pripada novom soju. Fransoa Balu, direktor Instituta za genetiku u Londonu rekao je da se ova varijanta za oko 10 odsto lakše prenosi nego originalni delta soj, koji je dominantan i širom sveta.
Dr Jelena Begović, direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, kaže za Kurir da se delta plus soj vodi kao varijanta delta soja zato jer ima jednu dodatnu mutaciju u S proteinu, koji je odgovoran za širenje virusa.
- Delta soj je, kako je utvrđno, mnogo infektivniji u odnosu na prethodne sojeve, a sada se pojavila nova mutacija, koja je prethodno detektovana i u južnoafričkom i soju iz Brazila. Pretpostavke su da je širenje lakše za 10 do 15 odsto, kao i da delta plus može blago smanjiti efikasnost vakcina i prirodnog imuniteta, ako ste preležali kovid. Naučnici su još oprezni, jer nema dovoljno podataka, ali se ne očekuje da je promena toliko velika, s obzirom da je u pitanju mutacija koja već postoji u nekim sojevima. Međutim, ova varijanta će se svakako pratiti u narednom periodu - objašnjava ona i dodaje da je svaki soj koji se lakše širi opasan po celu populaciju, pa i po decu, koja se već u ovom talasu, kako navode lekari, zaražavaju u većem procentu, imaju teže upale pluća i razne komplikacije.
- Problem je u velikim brojkama. Virus dolazi do velikog broja ljudi koji su međusobno različiti - naša genetika i imunutet su različiti, kao i odgovor na napad virusa. Naravno da je za očekivati da će sa zaraznijom varijantom širina kliničkih slika biti sve šira i šira, čak i kod dece - navodi dr Begović koja ističe da statistika nedvosmisleno pokazuje da se kod vakcinisanih mnogostruko smanjuje šansa za razvijanje težeg oblika, te da bi se vakcinom trebalo da zaštite i deca od 12 i više godina.
S obzirom da je delta plus već evidentirana u velikom broju zemalja verovatno je da bi uskoro mogla da se pojavi i kod nas:
- Jasno je da je ova varijanta krenula da se širi, a koliko će je biti u odnosu na originalni soj i da li će polako početi da ga zamenjuje, tek će se videti.
(Kurir.rs/Ružica Kantar)