Redovne kontrole su spas
Ako spadate u onu grupu žena koje nisu posetile ginekologa duže od godinu dana, predlažemo vam da to odmah uradite. Jer, uvek postoji mogućnost da zaradite neku infekciju koja ne pokazuje simptome.
Najopasnije su upravo neotkrivene infekcije, zbog kojih jajovodi, koji spajaju jajnike i matericu, a imaju cevast oblik, mogu sa se zapuše, zbog čega ne možete da postanete majka.Dr Mima Fazlagić, ginekolog-akušer, kaže za Dr Kurir da žene tek na snimanju prohodnosti jajovoda utvrde da su oni nefunkcionalni i da su imale neku infekciju.
- Jajovodi su tanke cevčice, koje polaze od rogova materice. Imaju oblik roga, ali su meki i elastični. Šire se prema jajnicima i predstavljaju važan organ za reprodukciju. Naime, u njima se odvija oplodnja jajne ćelije. Oplođena jajna ćelija putuje do materice i tamo se ugnezdi. Ideja o vantelesnoj oplodnji nastala je upravo zbog žena koje nemaju jajovode ili su im oni neprohodni - kaže dr Fazlagić.
Prema njenim rečima, spermatozoidi putuju kroz vaginu i matericu, pa se s jajnom ćelijom susreću upravo u jajovodu.
- Glavni problem je to što upale koje dovode do njihovog zapušenja ili nastanka vanmaterične trudnoće najčešće nemaju simptome. Mogu da budu hronične, izazvane hlamidijom ili nekim drugim mikroorganizmima. Uz to, prekidi trudnoće mogu da predstavljaju veliki rizik za neprohodnost jajovoda - navodi ona i dodaje da vanmaterična trudnoća nastaje kada su oni delimično prohodni.
Kako istče dr Fazlagić, to je jedno od najopasnijih urgentnih stanja u ginekologiji, kada jajna ćelija iz nekog razloga ne stiže do materice, već se razvija u jajovodu.
- Kada plod naraste više nego što dopuštaju dimenzije jajovoda, on puca i nastaje unutrašnje krvarenje. A u slučaju da se ne prepozna i hirurški ne zbrine, to dovodi do smrti - objašnjava dr Fazlagić i dodaje da u proseku svaki sedmi par ima poteškoća s plodnošću.
- Četvrtinu toga uzrokuju problemi s jajovodima.
Ranije ih lečili hirurški!
Dr Mima Fazlagić kaže da su se pre postanka vantelesne oplodnje začepljeni jajovodi lečili hirurški.
- To je podrazumevalo da je operativno pravljena plastika jajovoda i novi otvor. Međutim, to nije imalo veliku uspešnost, jer bi uskoro jajovodi ponovo postajali neprohodni - objašnjava dr Fazlagić.