Na današnjim protestima u Kabulu, žene su tražile svoja prava na rad i obrazovanje i prozvale međunarodnu zajednicu, rekavši da "svet gleda i ćuti dok one umiru".
"Zašto svet mirno gleda kako umiremo?", stajalo je na jednom od natpisa koje su nosili demonstranti u Kabulu.
Desetak njih rizikovalo je gnev Talibana, koji su zabranili demonstracije i gušili ih silom od preuzimanja vlasti u avgustu.
Pre nego što su islamisti uklonili medije koji su pratili protest, aktivistkinje su uspele da istaknu transparente sa zahtevima za pravo na obrazovanje i rad.
"Tražimo od generalnog sekretara UN da nas podrži u traženju prava na obrazovanje i rad. U ovom trenutku sve nam je uskraćeno", rekla je za AFP Vahida Amiri, jedna od organizatorki Spontanog pokreta žena aktivistkinja u Avganistanu.
Njihov protest, koji se odnosi na, kako se navodi, "političku, socijalnu i ekonomsku situaciju" u Avganistanu, trebalo je da se održi u blizini misije UN (UNAMA), ali je u poslednjem trenutku prebačen na drugu lokaciju.
Reč je o ulazu u nekadašnju "Zelenu zonu”, gde se nalaze zgrade nekoliko zapadnih ambasada koje su uglavnom napuštene nakon što su talibani preuzeli vlast.
Naoružani talibanski čuvari na ulazu u obezbeđeno područje pozvali su demonstrante i medije da se udalje.
Izveštač AFP-a je bio svedok dolaska pojačanja od desetak drugih, uglavnom naoružanih talibanskih stražara, koji su odgurnuli novinare a jednom od lokalnih reportera oduzeli mobilni telefon kojim je snimao protest.
"Nemamo ništa protiv talibana, samo želimo da protestujemo u miru“, rekao je Vahida Amiri.
Simbolične demonstracije žena postale su česta pojava u Kabulu poslednjih nedelja, pošto im talibani još nisu dozvolili da se vrate na posao, a većini devojčica i dalje je zabranjeno da idu u školu.
Prošlog četvrtka je oko 20 žena bilo dozvoljeno da protestuje duže od sat i po, ali su talibani pretukli nekoliko lokalnih i stranih novinara koji su pratili protest.
Kurir.rs/Jutarnji list