jasna razlika

PREMIJERKA VS ĐILASOVA MARINIKA Brnabić: U Srebrenici je bio strašan zločin, a ne genocid! Tepić: Srbi su genocidan narod

Foto: Zorana Jevtić, Kurir TV

Pojedini opozicionari, a pre svih potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić, godinama uporno pokušavaju da srpski narod satanizuju i proglase genocidnim iako mnogi svetski istraživači govore da se zbivanja u Srebrednici sredinom devedesetih ne mogu okarakterisati kao genocid.

S druge strane, najviši državni zvaničnici otvoreno govore o dešavanjima u Srebrenici, ističući da se 1995. godine u tom mestu dogodio strašan zločin.

Premijerka Ana Brnabić kazala je na onlajn samitu "Njena moć" u organizaciji časopisa "Forin polisi" da Srbija ne poriče da se u Srebrenici dogodio strašan zločin, ali ne može da prihvati da se to karakteriše kao genocid.

Foto: PrintScreen TV Happy
foto: Printscreen TV Happy

Ona je podsetila da je Vlada Srbije usvojila deklaraciju u kojoj je rečeno da je to strašan zločin za koji su odgovorni pojedinci.

- Srbija je uradila sve što je u njenoj moći da pomogne Tribunalu u Hagu da donese presudu o tom zločinu - naglasila je Brnabić.

Na kritike da je deklaracijom Vlada porekla da se zločin dogodio, premijerka je istakla da je to pogrešno protumačeno, odnosno da Vlada Srbije negira genocid, ali ne poriče da se u Srebrenici desio užasan zločin.

S druge strane, Tepićeva godinama insistira na tome da se Srbi optuže za genocid u Srebrenici.

Tako je tokom skupštinske sednice 2017. godine insistirala na tome da Srbija prizna da je u Srebrenici počinjen genocid.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

- Tražim da se u krivičnom zakoniku prepozna kao kažnjivo negiranje genocida i ratnih zločina od trane svih sudova koji se ovom tematikom i problematikom bave, i to naročito kada je reč o presudama koje se odnose na zločine i genocid počinjen u naše ime. Po zakoniku Srbije, kažnjivo je negiranje genocida u Ruandi, ali nije kažnjivo negiranje genocida koji je počinjen u naše ime. Vi se frljate nečim što je toliko teška i ozbiljna stvar kao što je genocid a niste u stanju da se suočite s njim i da prepoznate da genocid nije pitanje broja, da li je žrtava bilo 100 ili 100.000, nego namere. Da se neki narod istrebi, da nestane i samom činjenicom, a o tome imamo snimke koji svedoče o tome u haškom sudu, da su građani Srebrenice, koji su bili okupljeni tamo, odvajani na muške i ženske. Dakle, tu je ta genocidna namera u suštini. Ja vas molim da uzmete u obzir ovaj predlog, da otvorimo raspravu na ovu temu, da se suočimo sa prošlošću, i sa zločinima i sa genocidom koji je počinjen u naše ime. Ne treba se toga stideti, treba imati hrabrosti i sa tim se suočiti - poručila Tepić tada, koja i danas zagovara tu tezu.

Kurir.rs/ Foto:Kurir TV