BEOGRAD - Tim za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola doneo je odluku da se drugi model nastave primenjuje u šest lokalnih samouprava.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva prosvete, od ponedeljka 1. novembra, godine drugi (kombinovani) model će se primenjivati u srednjim školama na teritoriji šest lokalnih samouprava Veliko Gradište, Vrnjačka Banja, Beograd, Kula, Niš i Šabac.
Drugi model nastave podrazumeva da se obrazovno-vaspitni proces organizuje kombinovanjem neposredne nastave i nastave na daljinu, a odeljenja su podeljena u grupe.
"Pre donošenja odluke, za svaku lokalnu samoupravu razmatrani su opšta epidemiološka situacija, podaci iz nadzora o obolevanju od kovid 19 kod učenika i nastavnika, kao i podaci o utvrđenim klasterima obolelih, odnosno broju odeljenja i grupa koja su prešla na drugi i/ili treći model nastave usled obolevanja učenika.
U ostalim školama 1. model
U svim ostalim osnovnim i srednjim školama u Srbiji se primenjuje prvi model organizacije obrazovno-vaspitnog rada koji podrazumeva neposrednu nastavu u školama", stoji u saopštenju.
Prema podacima iz nadzora preuzetim iz elektronskog sistema "Servis javnog zdravlja" koje je Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dostavio Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" u nedelji od 21. oktobra do 28. oktobra 2021. godine broj obolele dece školskog uzrasta od 6 do 18 godina je bio 4388 (0,57%) obolelih, dodaje se u objavi Ministarstva.
"U osnovnim i srednjim školama na teritoriji Republike Srbije, ukupno je 102 (0.25%) odeljenja (16 i manje učenika), koja su zbog najmanje tri slučaja infekcije učenika u odeljenju promenila način organizacije rada sa neposrednog rada na onlajn nastavu u poslednjih 10 kalendarskih dana. Ukupno je 998 (2.45%) odeljenja (17 i više učenika) koja su zbog najmanje dva slučaja infekcije učenika u odeljenju promenila način organizacije rada sa neposrednog na kombinovani model u poslednjih 10 kalendarskih dana i 143 (0.35%) grupa u kojima se iz kombinovanog modela nastave prešlo na onlajn (pojava tri slučaja infekcije učenika) u poslednjih 10 kalendarskih dana", stoji u saopštenju.
Ružić: Zaraženo oko 5.000 đaka, situacija nije alarmantna
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić izjavio je danas da je oko 5.000 dece školskog uzrasta zaraženo korona virusom, što je oko 0,6 odsto i ocenio da situacija nije alarmantna.
"Što se tiče obrazovnog sistema ja i dalje tvrdim da situacija po brojevim uopšte nije alaramantna, ali je tačno da dolazi do većeg broja obolevanja kod dece i do većeg broja prijema kod pedijatara", rekao je Ružić za Radio-televiziju Srbije (RTS). Ružić je rekao da je održan sastanak Tima za škole, sa medicinskim delom Kriznog štaba o merama koje bi mogle da naprave "pauzu" i kada je reč o obrazovnom sistemu.
"Da pokušamo da i taj ulazak virusa spolja, jer virus ulazi spolja u obrazovni sistem, a ne iz obrazovnog sistema van njega i to se vidi po brojevima", dodao je Ružić. Ukazao je da je jedan od modela uvodjenje onlajn nastava, ali da se to još nisu odlučili.
"Što se tiče ideje o produženom jesenjem raspustu – to je model koji će biti razmatran na sednici Kriznog štaba koja će biti održana početkom iduće nedelje. Ukoliko se još neke mere budu predložile i usvojile mislim da će to biti jedna simbioza dve ili tri mere koje će služiti i da se poveća broj vakcinisanih i da se napravi pauza i da se smiri rast brojeva", naglasio je on.
Na pitanje očekuje li da se produžetkom raspusta prekine lanac transmisije, Ružić je kazao da je uveren da je to dovoljno, kao i da je tačno ono što epidemiolozi govore.
"Taj lanac transmisije se ne događa u obrazovnom sistemu, dogadja se u opštoj populaciji van obrazovnog sistema, ali će svakako ta pauza pomoći, kao i primena kovid propusnica, da se iskoristi na najbolji mogući način i da se vide efekti tog uvođenja u smislu podizanja broja vakcinisanih", istakao je Ružić.
Govoreći o tome kako će se sprovoditi nastava sledeće nedelje, on je naveo da će danas biti objavljeno saopštenje Tima za škole.
Na pitanje kako da se utiče na roditelje koji ne prijavljuju da su im deca zaražena, Ružić je rekao da se pokušava na svaki način da se dopre do njih.
"Mislim da ukoliko takvih roditelja ima to nije predmet rada Ministarstva prosvete. Moje lično mišljenje je da jedno takvo neodgovorno ponašanje zaista zaslužuje sankciju, a mi ne sankcionišemo roditelje", naglasio je Ružić.
Kurir.rs