korona virus

CRNI OKTOBAR U SRBIJI: U proteklom mesecu imali smo REKORDAN BROJ zaraženih i preminulih od korone, a OVO TVRDE EPIDEMIOLOZI

Foto: Suliane FAVENNEC / AFP / Profimedia

Mesec za nama definitivno će ostati upamćen kao "crni oktobar" , pošto je u njemu zabležen rekordan broj zaraženih, ali i preminulih od korona virusa u Srbiji od početka epidemije!

Četvrti talas je počeo sa prvim danima jula, kada su brojke stidljivo počele da rastu i na to skoro niko nije obraćao pažnju. Već u avgustu svi su postali svesni da na novi talas korone nećemo, kao što su mnogi stručnjaci prognozirali, čekati do jeseni ili zime, u septembru počele su da se ostvaruju crne slutnje, da bi u oktobru usledio najjači udar.

Četvrti talas je počeo sa prvim danima jula, kada su brojke stidljivo počele da rastu i na to skoro niko nije obraćao pažnju. Već u avgustu svi su postali svesni da na novi talas korone nećemo, kao što su mnogi stručnjaci prognozirali, čekati do jeseni ili zime, u septembru počele su da se ostvaruju crne slutnje, da bi u oktobru usledio najjači udar.

- Iz kontakata sa ljudima sa kojima sam non-stop u vezi, situacija je tragična, užasna, katastrofalna. Imate svaki dan skoro 8.000 zaraženih. Ta brojka nikako bitnije ne pada. Oscilacije od par stotina ili hiljadu novozaraženih ne znači ništa, ako znate da se jedan iz porodice testira, a dvoje se ne testiraju - rekao je pre par dana virusolog i mikrobiolog dr Milanko Šekler.

Foto: Printscreen/RTS
foto: Printscreen/RTS

Sa njim se potpuno slaže i član Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović.

- Broj obolelih đaka je možda i dvostruko veći od prijavljenog, pošto se ne testiraju sva deca, a neki roditelji šalju decu u školu i sa simptomima koji ukazuju na kovid.

Koliko je situacija ozbiljna svedoči i podatak da je skoro tokom celog oktobra procenat pozitivnih bio iznad 30 odsto (tzv. "Konov koeficijent"), što znači da je svaka treća testirana osoba bila pozitivna na koronu. I ono što je verovatno najbolnije, prošlog meseca smo zabeležili i crni rekord po broju preminulih, jer je prema zvaničnim podacima od posledica kovida-19 preminula 1.721 osoba, naspram 1.597 koliko smo preminulih imali u decembru prošle godine. I to iako sada imamo na raspolaganju vakcinu, za razliku od pre godinu dana.

Foto: Pritnscreen/RTS
foto: Pritnscreen/RTS

Poslednjih desetak dana nismo imali dan sa manje od 60 umrlih... A među njima je bilo trudnica, pa čak i dva dečaka od 13 i 16 godina...

- Situacija je trenutno jako loša. Imamo sedam nedelja sa preko 6.000 dnevno obolelih u proseku - to nikada do sad nije bilo! Koriste se kapaciteti novih kovid bolnica, i pored toga mi imamo situaciju da kreveta nema - prosto je zavapio nedavno dr Predrag Kon.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u septembru ove godine u Srbiji smo imali duplo više umrlih nego što je rođeno beba. Nema nikakve sumnje da će brojke za oktobar biti još strašnije.

- Ovaj talas će sigurno trajati do Nove godine. Ova neobična krivulja polako će se spuštati, ali zbog zime i većeg broja ljudi u zatvorenom imaćemo povremeno i pikove, odnosno povećanja broja zaraženih. Po mojoj proceni brojke će ići polako naniže, biće i sličnih kao sada, ali nećemo imati više od 10.000 zaraženih - rekao je za “Blic” epidemiolog u penziji prof. dr Radmilo Petrović.

Ipak, bez obzira na crne korona brojke, te uprkos zahtevima medicinskog dela Kriznog štaba za uvođenjem znatno restriktivnijih mera, jedino smo dobili "poluosakaćene" kovid propusnice koje važe samo u ugostiteljskim objektima i to isključivo nakon 22 časa.

Tri miliona vakcinisanih ili 44%

Premijerka Ana Brnabić je obelodanila da je u Srbiji registrovano više od tri miliona punoletnih građana koji su primili neku od vakcina protiv kovida-19. Međutim, s obzirom da je izuzetno malo imunizovanih mlađih od 18 godina, procena je da je do sada vakcinisano oko 44 odsto ukupnog stanovništva Srbije.

Foto: PrintScreen TV Happy
foto: Printscreen TV Happy

Peti po broju zaraženih u Evropi

Srbija je sa prosekom od oko 1.350 zaraženih na 100.000 građana i dalje duboko u crnoj korona zoni, ali više nismo zemlja sa najtežom epidemiološkom situacijom na planeti. U Evropi su trenutno ispred nas Letonija sa 1.766, Gruzija sa 1.570, Estonija sa 1.517 i Litvanija sa 1.413 zaraženih na 100.000 ljudi.

Korona brojke su protekle nedelje donele malo ohrabrenje pošto se nalaze u laganom padu. Broj novozaraženih u prethodnih sedam dana manji je za desetak odsto u odnosu na sedmicu ranije, pa smo se vratili na nivo koji smo imali početkom oktobra.

Ako bi se pad nastavio ovim tempom, onda bismo sledeće nedelje možda mogli da se ustalimo na nivou ispod 6.000 zaraženih na dan. Ipak, treba biti veoma obazriv jer smo u ovom četvrtom korona talasu već imali dva pada brojki nakon kojih je dolazilo do novih šokantnih udara.

(Kurir.rs/Blic)