Epidemiolog prof. dr Vladimir Petrović, direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine i član Kriznog štaba jasnog je stava: škole ne treba zatvarati ako su ugostiteljski objekti otvoreni.
- Najlakše je zatvoriti škole, ali je pitanje šta ćemo onda s decom, gde će ići? A ići će u tržne centre, okupljaće se masovno u ugostiteljskim objektima, gde je veći rizik od zaražavanja - kazao je, između ostalog, u intervjuu za Kurir prof. Petrović.
S druge strane, dodao je prof. Petrović, imamo višu stopu obolevanja kod dece nego u prethodnim talasima, zbog delta soja, koji se lako prenosi.
- U visokom procentu vakcinisali smo starije od 60 godina, a raste procenat vakcinisanih odraslih, pa se virus pomera ka osetljivijim populacijama, gde može da preživi. A to su sada deca. Trenutno od 500 novoobolelih, jedan završi na respiratoru, dok je kod dece taj odnos 1:1.000 - istakao je profesor Petrović i dodao:
- Znači, rizik od teže bolesti kod dece je još uvek niži i ona daleko više obolevaju s blagom kliničkom slikom. Pretpostavljamo da je kod dece zastupljenije asimptomatsko prokužavanje - zaražavaju se, stiču imunitet, a ne obolevaju.
Na našu konstataciju da imamo decu i na respiratoru i da nam i umiru, a mogu da se vakcinišu ako su starija od 12 godina, profesor je rekao:
- Zasad je jedino ona dozvoljena kod dece, ali bih voleo da to budu i druge, posebno kineska, jer je ona inaktivisana, na tehnologiji pravljenoj za decu. Inaktivisana poliovakcina, na primer, napravljena je istom tom tehnologijom, a nju imate u sadašnjim pentavalentnim i heksavalentnim vakcinama, koje se daju odojčadi. To je bezbedna, proverena tehnologija.
On je dodao da za druge tehnologije moramo imati ozbiljnu farmakovigilancu, tj. praćenje neželjenih reakcija.
- Međutim, kao što vidimo, Velika Britanija i SAD su ustanovile da korist daleko prevazilazi rizik od bilo kakve reakcije na "fajzer" - kazao je on.
Na to da su Kinezi objavili da je njihova vakcina bezbedna i za decu stariju od tri godine, prof Petrović je rekao:
- Jesu, ali nigde nisam našao tu studiju, pa dok se ne pojavi u ozbiljnom svetskom naučnom časopisu, ne mogu se saglasiti da se rutinski koristi. Ali nisam ja bitan, već Agencija za lekove i medicinska sredstva, koja to treba da odobri.
(Kurir.rs/J.S.S.)