OČAJNI RODITELJI U AVGANISTANU PRINUĐENI SU DA PRODAJU SVOJU DECU Otac prodao i drugu ćerku (9) skoro 50 godina starijem muškarcu
Parvana Malik (9) sa tamnim očima i rumenim obrazima smeje se sa svojim drugarima sok preskaču konopac na prašnjavoj zemlji.
Ali Parvanin smeh nestaje kada se vrati u malu kolibu sa zidovima prljavim zidovima, u kojoj se podseća svoje sudbine: prodata je strancu kao mlada nevesta.
Muškarac koji hoće da kupi Parvanu rekao je da on ima 55 godina, ali je on za nju ''samo starac'' sa belim obrvama i belom bradom, rekla je ona CNN-u 22. oktobra u svojoj ispovesti.
Ona brine da će je on tući i primoravati da radi u njegovoj kući.
Međutim, njeni roditelji su rekli da nemaju izbora.
Za četiri godine, njena porodica koha je živela porodica je živela u kampu za izbeglice, preživljavajući od humanitarne pomoći, njen otac je radeći uspeo da zaradi svega nekoliko dolara dnevno.
Njihov težak život postao je još teži kada su talibani došli na vlast 15. avgusta.
Kada je prestala da pristiže humanitarna pomoć i kada je ekonomija Avganistana propala, oni nisu bili u mogućnosti da zarade za osnovne stvari za život poput hrane.
Njen otac je već prodao njenu 12-godišnju sestru pre nekoliko meseci.
Parvana je jedna od mnogih mladih Avganistanki prodatih za brak kako se humanitarna kriza u zemlji produbljuje. Glad je naterala neke porodice da donesu bolne odluke, posebno kako se približava zima.
Roditelji su dozvolili CNN-u potpunu dozvolu da razgovaraju sa decomi da pokazžu svoja lica.
-Dan po dan, broj očajnih porodica koje prodaju svoju decu raste, rekao je Mohamad Meim Nazem, aktivista za ljudska prava.
-Nedostatak hrane, posla, porodice osećaju da moraju to da urade, rekao je on.
Bez izbora
Abdul Malik, Marvanin otac, ne može noću da spava. Zbog prodaje dece, on je rekao CNN-u da ga slamaju krivica, sramota i briga.
Hteo je da izbegne njenu prodaju, putovao je u glavni grad provincije kako bi pronašao posao, pozajmljivao ''mnoštvo novca'' od rođaka, a njegova žena je odlazila u drugi kamp da moli za hranu.
Ali on se oseća da nema izbora ako hoće da prehrani porodicu.
-Mi smo porodica od osam članova. Morao sam da se odlučim za prodaju kako bi ostali članovi porodice preživeli, rekao je.
Novac od prodaje Parvane uspeće da obezbedi hranu porodici za nekoliko meseci, a nakon toga Malik će morati da pronađe novo rešenje.
Parvana kaže da se nadala da će njeni roditelji promeniti odluku. Sanjala je da će postati učiteljica, da će zarađivati 200.000 afgana (oko 2.200 dolara) i da će doći u svoju kuću i dati novac svom ocu.
Dana 24. oktobra, Korban, kupac, koji ima samo jedno ime, stigao je u njenu kuću i predao 200.000 afgana (oko 2.200 dolara).
''Ovo je tvoja mlada. Molim te pazi je...nemoj da je tučeš''
Korban nije opisao prodaju kao brak, rekavši da već ima ženu koja će gledati na Parvanu kao da je njihova ćerka.
-Parvana je bila jeftina, a njen otac je veoma siromašan i treba mu novac, rekao je on.
-Ona će raditi u mojoj kući, neću je tući, tretiraću je kao člana porodice, biću fin, rekao je Korban.
Imala je venac cveća oko vrata i držala je oca za ruku u momentu kada je Korban došao po nju.
- Ovo je tvoja mlada, molim te vodi računa o njoj, ti si sada odgovoran za nju, molim te nemoj da je tučeš - rekao je njen otac Korbanu.
Korban je na ove reči klimnuo glavom, uzeo je Parvanu za ruku i poveo je sa sobom. Devojčica je pokušala da se otme od njega i da ostane sa svojom porodicom, ali bezuspešno. Ubačena je u auto koji je čekao ispred kuće i zauvek je otišla od porodice.
''Apsolutno kataklizmično''
Otkako su talibani preuzeli vlast, priče poput Parvanine su u porastu.
Iako je ženidba dece mlađe od 15 godina nezakonita u celoj zemlji, to se već godinama praktikuje, posebno u ruralnijim delovima Avganistana. A proširila se od avgusta, zbog gladi i očaja.
Više od polovine stanovništva suočava se sa akutnom nesigurnošću što se tiče hrane, navodi se u izveštaju Ujedinjenih nacija objavljenom ove nedelje.
Više od tri miliona dece ispod pet godina u Avganistanu je neuhranjeno.
Sve vreme, cene hrane rastu, bankama ponestaje novca, a radnici ostaju neplaćeni.
Skoro 677.000 ljudi raseljeno je ove godine zbog borbi, saopštila je Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova (UNOCHA).
Mnogi od njih žive u šatorima i kolibama u kampovima za interno raseljene poput Parvanine porodice.
Kurir.rs