Žrtvama nasilja potrebno da im pružimo podršku
Na tribini u opštini Savski venac posvećenoj borbi protiv porodičnog nasilja saopšteno da su institucije sistema uvek otvorene za njih
Uodnosu na prošlu godinu nije došlo do znatnijeg porasta nasilja, uprkos pandemiji. Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević istakla je na tribini održanoj prošle nedelje da je na teritoriji Grada Beograda od početka godine prijavljeno 3.718 slučajeva nasilja u porodici.
- To je na nivou prošlogodišnjeg proseka, ali naš je cilj da te brojke budu znatno manje. Žene žrtve nasilja se najpre zapitaju ko će da im pomogne. Na prvom mestu, tu je policija, koja postupa po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, koji je doneo dve veoma značajne mere. Prva se odnosi na udaljavanje počinioca nasilja iz porodice, a druga na zabranu prilaska žrtvi - istakla je ona.
Stanisavljevićeva je navela da nasilje nije privatna stvar i da ne smemo da okrećemo leđa.
- Ono je krivično delo, i počinioci nasilja treba da budu u zatvoru. Zato je važno da nasilnika prijavimo policiji - zaključila je.
Obaveza prijave nasilja
Sofija Pajić, rukovodilac odeljenja Savski venac - Gradskog centra za socijalni rad, istakla je da svi treba da gajimo nultu toleranciju prema nasilju.
- Obaveza svakog državnog organa je da odmah po saznanju za postojanje nasilja u porodici to prijavi nadležnim službama - navela je ona.
Prema podacima Centra za socijalni rad Savski venac, tokom 2020. evidentirano je 225 žrtava porodičnog nasilja, što je u odnosu na 2019. porast od 3,7 odsto.
- Istraživanja pokazuju da se veliki broj žena plaši da prijavi nasilje zbog straha od osvete nasilnika, zbog osude i sramote. Počinioci nasilja su uglavnom partneri ili muževi kojima se žene neretko vraćaju - navode u CSR Savski venac.
Strah od nasilnika
To konstatuje i predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost GO Savski venac Tanja Marinković, koja primećuje da je nešto manji broj poziva za prijavu porodičnog nasilja tokom vanrednog stanja rezultat ne smanjenog nasilja, već nekih drugih faktora.
- Više je postojao strah da počinilac nasilja neće biti sankcionisan i da će žrtva ostati u istom prostoru s njim - istakla je Marinkovićeva.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave grada Beograda, Sekretarijata za informisanje.