Tokom hladnijeg doba godine suočavamo se sa manje svetlosti i čestim kišnim i oblačnim vremenom. Tada naše telo prelazi u fazu hibernacije, a mi postajemo pomalo neraspoloženi i razdražljivi
Jesenja depresija je vrsta sezonskog depresivnog poremećaja koji se javlja kod ljudi tokom hladnijeg perioda godine i obično se povlači s dolaskom proleća. Osobama koje se suočavaju sa depresivnim raspoloženjem tokom jeseni, pored razgovora sa stručnim licem, mogu primeniti sledeće savete psihologa koji će pomoći da sami sebi olakšaju prelazak iz leta u jesen:
Adekvatan san
Spavajte najmanje osam sati i odlazite u krevet pre ponoći. Kvalitetan san pomaže u suočavanju sa anksioznošću i iskustvima u stesnim situacijama, uključujući i prelazak u jesenji period. Kada osoba ne spava dovoljno, njen racionalni sistem ne radi punom snagom, a ona počinje oštro da reaguje čak i na sitnice. Pravilan san je izuzetno važan kako biste u jesenjim danima zadržali osmeh na licu.
Izbalansirana ishrana
Ono što jedemo utiče na naše raspoloženje. Zbog toga je važno održavati uravnoteženu ishranu. Posebno se tokom jeseni preporučuju namirnice poput banane, ovsene kaše, lososa, tamne čokolade, jabuke...
Fitička aktivnost
Fizička aktivnost smanjuje stres i poboljšava raspoloženje. Ne morate da koristite tegove i da idete na teške kardioteninge, nego šetajte, lagano trčite i radite pilates.... Bolje je vežbati manjim intezitetom i kraće, a češće.
Komunikacija sa pozitivnim ljudima
Izbegavajte "energetske vampire" i toksične ljude koji prenose negativne vibracije, i okružite se pozitivnim osobama koje vas motivišu, podržavaju i podstiču da se razvijate. Razgovarajte sa pravim prijateljima koji će vam pružiti podršku u svakom trenutku.
Maksimalno korišćenje dnevnog svetla
Manjak dnevnog svetla jedan je od glavnih uzroka depresije u zimskom periodu godine. Idite na spavanje ranije, a ustajte ujutru rano kako biste iskoristili što više dnevnog svetla. Boravite više u prirodi i koristite svaki zrak jesenjeg sunca.
(Foto: Shutterstock)