Beograd, ali i drugi gradovi u Srbiji poslednjih godina završavaju na listi najzagađenijih na svetu. Iz tog razloga lekari građanima savetuju da izbegavaju boravak u prirodi, posebno deci koja u tom periodu dana ne bi trebalo da izlaze u dvorište u toku odmora, da ne idu na časove na otvorenom, kao i da ne praktikuju sportske i druge aktivnosti.
Dr Vesna Slepčević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje saglasna je sa ovim merama.
"Upravo smo mi dali ove preporuke, one godinama stoje na našem portalu. Redovno smo u epizodama zagađenja vazduha izlazili u medije i upozoravali ranjive grupe, hronične bolesnike sa respiratornim problemima, astmom, hroničnu opstruktivnu bolest pluća, kardiološki pacijenti, sa arterijskom hipertenzijom, a njima smo dodavali decu, stare, trudnice i dojilje", istakla je dr Slepčević za Kurir televiziju.
Simptomi se, kako kaže, javljaju i kod zdarvih osoba koje prilikom visoke koncentracije zagađenosti vazduha mogu da osete miris, otežano disanje, nadražajno kašljanje, curenje nosa itd.
"Tako isto i kod dece, koji se u osetljivu kategoriju ubrajaju jer se njihov organizam i respiratorni sistem razvijama. Dokazano je u svim epidemiološkim istraživanjima da deca koja su bila izložena aerozagađenja u odraslom periodu imaju mnogo veći rizik za pojavu ozbiljnijih respiratornih oboljenja", podvukla je dr Vesna Slepčević.
Ona naglašava da se ovim merama samo rešavaju posledice.
"Mi u medicini idemo ka tome da lečimo uzrok, jer je mnogo teže rešiti posledice", sumirala je sagovornica Kurir televizije.
(Kurir.rs)
Bonus video: